Bakan Suat Kılıç’tan UEFA yorumu

Cuma, 28 Haziran 2013 08:45

48569_3Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, UEFA’nın kararıyla ilgili olarak “Önemli olan adaletin sağlanması. Gerisi herkesin sineye çekmesi gereken boyuttur” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Silifke İlçesi’ne bağlı Narlıkuyu Beldesi’ndeki Cennet Çöküğü ve Cehennem Çukuru’nu ziyaret etti. Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun eşlik ettiği Bakan Kılıç, deve ile turist gezdiren Ahmet Şen’le bir süre sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi. Gezi sırasında Trabzonsporlu bir taraftarın, “Trabzonspor’un hakkı olan kupanın geri verilmesini istiyoruz” sözü üzerine konuşan Bakan Kılıç, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Şikeyle bizim işimiz yok. Bir yönü UEFA’da bir yönü mahkemede, kararlar oradan verilecek. Siyasi kararlara bu iş kalsa yüz yıl karar verilmez bu konularda. Bir taraf A takımı, bir tarafı B takımı, bir tarafı E takımı. Biz o sürece müdahil olmadık. Yargıya bıraktık. Diğer taraftan UEFA’nın yetkilileri var. Biz girsek o süreçlerin içerisine o işler bitmez, sonu gelmez. Biri memnun olsa, diğeri memnun olmaz. Önemli olan adaletin sağlanması, doğru bir karara varılması. O konuda da herkesin müsterih olması gerek. O sağlandığı taktirde, gerisi herkesin sineye çekmesi gereken boyuttur. Kupanın kime ait olduğu, hangi müzede olması gerektiği konusuna ne Başbakan karar verebilir, ne Spor Bakanı karar verebilir ne de bir başka siyasetçi karar verebilir. Ama yargıya intikal eden konular var, açılmış olan ve derinleştirilmiş olan soruşturmalar var. Onların nihayetine göre o kararlar tamamen siyaset dışı olarak karara bağlanır, neyse, herkes ona bir şekilde katlanır.”