Bakan Şimşek’ten zam açıklaması

Salı, 16 Temmuz 2013 09:54

mehmet-simsek_258930Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, petrol fiyatında geçici bir artışın söz konusu olabileceğini, elektrik ve doğalgaz fiyatları ile ilgili ise herhangi bir ayarlamanın söz konusu olmadığını söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bakanlıkta ‘Makro Ekonomik Gelişmeler ve 2013 yılı Ocak-Haziran Dönemi Bütçe Gerçekleşmeleri’ konulu bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yılın ilk 6 ayında bütçenin 3,1 milyar lira fazla verdiğini belirten Bakan Şimşek, faiz dışı fazlanın da yılın ilk yarısında yüzde 35 artarak 26,4 milyar liraya çıktığını söyledi. “Önümüzdeki dönemde enflasyon tekrar düşüşe geçeceğini, belki 1-2 ay manşet enflasyonun yüksek kalabileceğini ve yüksek seyredebileceğini belirten Şimşek, “Ama çekirdek enflasyonda trend şunu gösteriyor; önümüzdeki dönemde enflasyon tekrar düşüşe geçecek, aşağı doğru bir trende geçecek. Çünkü Türkiye ’de büyük bir çıktı açığı var” dedi.

EKONOMİ TOPARLANMA SÜRECİNDE

Türkiye ekonomisinin geçen seneye göre bir toparlanma sürecinde olduğunu belirten Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk çeyrekte güçlü bir ivme kazanmıştır, ikinci çeyrekte de iç talebin nispeten güçlü seyrettiğini görüyoruz. Diğer önemli bir gösterge yatırım malları ithalatıdır. Orada da bir artış söz konusu. 2012’nin ilk yarısında bütçe 19,6 milyar lira faiz dışı fazla vermişti. Bu yılın aynı döneminde yaklaşık yüzde 35 artışla faiz dışı fazla 26,4 milyar liraya çıktı. İlk 6 ayda bütçemizin fazla vermiş olması elde ettiğimiz güçlü performansı en iyi şekilde ortaya koymaktadır” ifadelerini kullanan Bakan Şimşek, “Bazı kesimler son birkaç aydır, Türkiye ekonomisi üzerine felaket tellallığı yapmaktadır. Bunun yersiz olduğu, doğru olmadığı bu rakamlarla ortaya konulabilir” dedi.

EURO BÖLGESİNDE RESESYON SÖZ KONUSU

Küresel krizin üzerinden 5 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen küresel ekonominin sıkıntıları aşamadığını söyleyen Şimşek, geçen yılın zor bir yıl olduğunu, bu senenin de küresel büyüme açısından oldukça durağan bir yıl olabileceğini söyledi. Şimşek, Türkiye için önemli bir bölge olan Avro Bölgesinde bir resesyon söz konusu olduğunu kaydetti. ABD ’nin büyümesinde, son çeyrekteki aşağı doğru revizeye bakarak beklenenin altında bir büyümeyi ortaya koyduğunu belirten Şimşek, uzun bir süredir çok güçlü bir performans ortaya koymuş olan gelişmekte olan ekonomilerde ciddi bir yavaşlama görüldüğünü söyledi.

KÜRESEL EKONOMİ BEKLENTİLERİ

Küresel ekonomiye ilişkin de bilgi veren Şimşek, “Bütün bunları bir arada ele aldığımızda küresel ekonomiye ilişkin beklentiler aşağı doğru revize ediliyor. Nitekim birçok kuruluş en başta IMF olmak üzere küresel büyümeye ilişkin tahminlerini aşağı doğru revize etmiştir. Mesela geçen seneye oranla en son açıklanan tahminler küresel büyümenin yüzde 0,8 daha aşağıda gerçekleşeceğini IMF ortaya koymuştur. IMF’in şu anda küresel büyümeye ilişkin tahmini yüzde 3,1’dir. Küresel kriz öncesi dünya ekonomisi yüzde 5’ler civarında büyüyordu. Yüzde 3’lük bir büyüme bu anlamda oldukça düşük bir büyümedir, küresel ekonomi açısından. Hatta bu son açıklanan tahminler yıl başındaki tahminlere göre bile daha aşağıda” diye konuştu.