Bakan Mehmet Şimşek soruları yanıtladı

Cumartesi, 29 Haziran 2013 10:59

270718_mehmet-simsekMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, SPK’nın Gezi eylemleriyle ilgili olarak borsada başlattığı incelemeye ilişkin, “Konunun muhatabı SPK’dır” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Swiss Otel’de düzenlenen European Equity and Venture Capital Associatıon (EVCA) 2013 Sempozyumu’na katıldı. Şimşek konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Şimşek, kamuya ait sosyal tesislerin ekonomiye kazandırılmasıyla ilgili yapılan çalışmalarla ilgili olarak, “Buradaki amaç, kamunun elindeki sosyal tesisleri ekonomiye kazandırmak Bu sosyal tesisler arzulanan verimlilikte çalıştırılmıyor. Çok kısa süreli çalışması söz konusu. Bu tesislerde çok ciddi yerlerde kapasite oluşturulmuş ama ekonomiye istenen arzuyu sağlayamıyor. Amacımız bu tesisleri ekonomiye kazandırmak. Burada amaç özelleştirmeden çok ekonlomiye kazandırmak. 5 Temmuz bütün bakanlıkların, üst kurulların, KİT’lerin bize ellerindeki envanteri bildirme tarihidir. Bu bilgiler bize geldikten sonra biz Maliye Bakanlığı olarak çalışacağız. Bunlardan hangisini ekonomiye kazandırılabileceği konusunda bir çalışma yapacağız. Turizm sektörü Türkiye’de çok önemli bir sektör. Bu sektöre yani imkanlar, alanlar oluşturmak istiyoruz. Kamunun mülklerini ekonomiye kazandırıp Türkiye ekonomisini daha da geliştirip büyütmeliyiz” diye konuştu

“Konunun muhatabı SPK’dır”

Bir gazetecinin, “Gezi Parkı olaylarında yaşanan olaylarla ilgili olarak yapılan işlemlerle SPK’nın başlattığı bir inceleme var. SPK’nın bu incelemesinin ne zaman tamamlanacağı hakkında bir öngörünüz var mı?” şeklindeki sorusuna Bakan Şimşek, “Benim o konuda yorum yapmam doğru olmaz. SPK başkanımız o konuyla ilgili gereken açıklamayı yapmış. Hangi kapsamda yapılacak, ne kadar sürer, ne zaman biter doğrusu o konuda benim fazla bir bilgim yok. Tamamen spekülatif bir takım işlemlere bakılacak şeklinde bir açıklama vardı. Konunun muhatabı SPK’dır” şeklinde yanıt verdi.

“Bu düzenleme olumlu olmuştur”

Bakan Şimşek, “TSK İç Hizmetler Kanunun 35. maddesinin değiştirilmesini kapsayan tasarıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki soruyu, “Türkiye son 10 yılda demokratikleşme konusunda vesayet rejimini zayıflatma noktasında ve milli iradenin öne çıkmasında çok önemli adımlar attı. Bu düzenlemeyle bir dönemin son bulması söz konusudur. Geçmişte yapılan darbelerde kanunun bu maddesi kullanıldı. Türkiye’nin daha demokratik daha toleranslı bir topluma doğru giderken böyle düzenlemelerin yasalarında olması geçmişte istismar edilen yasaların olması yanlış olurdu. Bu düzenleme olumlu olmuştur” diye yanıtladı.