Bakan Güler: Sendikaların grev kararı kanunsuz!

Pazartesi, 17 Haziran 2013 11:18

130617_muammerguler.hmediumBakan Güler, jandarmanın görev almasıyla ilgili yorumlar üzerine de açıklama getirdi.

Şiddet uygulayan güvenlik güçlerine yönelik incelemelerin sürdüğünü kaydeden Güler, “İzmir, Ankara, İstanbul ve Hatay’da müfettişlerimiz konuyla ilgili araştırmaları yapıyor” diye konuştu. Güler, şu ana kadar İzmir’de 2, İstanbul’da 1 polisin açığa alındığını söyledi.

SENDİKALARIN GREV KARARI KANUNSUZ
-Sendikaların grev kararını değerlendiren Bakan Güler, “İş bırakma, grev gibi kanunsuz eylemlerle insanları sokağa dökme çabaları var. Yasayla izin verilmemiş yerlerde toplantı ve gösterilere izin verilmeyecek” diye konuştu.

JANDARMA AÇIKLAMASI
Güler, olaylarda Jandarmanın da devreye girmesi üzerine yapılan yorumlar için şu açıklamaları yaptı:

İçişleri Bakanlığı, emniyet ve asayişten sorumludur. Sahil Güvenlik, Emniyet, Jandarma İçişleri’ne bağlıdır. İçişleri Bakanı, bu güvenlik güçlerini nerelerde görevlendirmek istiyorsa yetkilidir. Ben kırsal alanda polisi, jandarmayı da kentte ihtiyaç halinde görevlendirebilirim. Jandarmanın toplumsal olaylara müdahalede, jandarma komando, özel harekat birlikleri vardır. Jandarma da İstanbul’da bu anlamda görev almıştır.

Silahlı kuvvetlerin emrindeki askerin kullanılması ise farklıdır. Biz silahlı kuvvetlerden hiçbir kuvvet talebinde bulunmadık. Şu anda İstanbul’daki bazı ilçelerde de jandarma, polis gibi görev yapmaktadır.

Tags