Bakan Güler: Çiçekleri sevmeye gelsinler

Pazar, 7 Temmuz 2013 09:35

muammer gülerİçişleri Bakanı Muammer Güler, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmadan Gezi Parkı’nın dilendiği gibi kullanılabileceğini söyledi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Meclis kulisinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul’da Taksim Gezi Parkı’nın halka açılması dolayısıyla olay beklenip beklenmediği sorusuna Güler, “Gezi Parkı, İstanbulluların öteden beri kullandıkları bir yer. Gerçi son olaylardan sonra Gezi Parkı’nı bilmeyenler de öğrendi. Belediyemiz orada ilave ağaçlandırma ve çiçeklendirme yaptı. Çevre hassasiyeti olan bütün İstanbullulardan rica ediyorum; artık orada çiçeklere ve ağaçlara zarar vermeyecek yaklaşım içinde olalım” karşılığını verdi.

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na göre parklar ve genel yollarda toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenemeyeceğini ifade eden Güler, bunu İstanbul Valisi veya İçişleri Bakanı’nın değil, kanunların söylediğini belirtti.

“Oralarda biz toplantı ve gösteri yürüyüşlerine izin vermeyiz, veremeyiz” diyen Güler, vatandaşların orada toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmadan, Gezi Parkı’nı diledikleri gibi kullanabileceklerini kaydetti.

Güler, “Çiçekleri sevmeye mi gelsinler?” sorusu üzerine “Çiçekleri sevmeye, ağaçlarla beraber olmaya, sohbete, oturmaya gelsinler, diledikleri kadar otursunlar. Çadır da kurdurmayız” dedi.

Bir gazetecinin “Orada Toma ve biber gazı araçlarını görecek miyiz?” sorusuna Güler, şöyle cevap verdi:

“Onlara lüzum hissettirmeyecekler. Bizim kendilerinden isteğimiz; kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak suretiyle onları karşılarına almasınlar. Ama biz kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşü olursa TOMA’sıyla da polisiyle de her türlü araç gereçle tabii ki oradayız.

Polis, kanunsuz toplantıları önlemekle ilgili her türlü yetkiyi kullanır. O zaman polisin varlığı niye. Polis gerektiğinde kuvvet, gerektiğinde tazyikli su, biber gazı kullanır, kanunda sayılan belli aparatları, vasıtaları var. Ama biz inşallah polisin müdahalesini gerektirecek durum ortaya çıkmasın, insanlar kendilerini rahatlıkla ifade edebilsinler diyoruz.

Şu anda İstanbul’da tekrar bir kanunsuz gösteri için arayış, zorlamalar var, polisimiz de buna izin vermiyor, gayet doğal. İstanbul’da toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak o kadar çok alan var ki…”