Bakan Elvan: İnternet düzenlemesi gelişmiş ülkelerdeki uygulamalardan farksız

Pazartesi, 10 Şubat 2014 11:37

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tepkilere neden olan internete yönelik düzenlemenin birçok gelişmiş ülkedeki uygulamalardan farklı olmadığını savundu. Elvan, ”Hiçbir gelişmiş ülke, yasa dışı dokümanın internet ortamında yayınlanmasına izin vermez, bunu engeller. Biz de bunu yasa çerçevesinde yapıyoruz. Yargıya açık yapıyoruz” dedi.

Türkiye’deki mevcut yasanın, kişilik haklarının korunması açısından ihtiyaca cevap vermediğini vurgulayan Elvan, şöyle konuştu:

“Kişilik hakları çiğnenen bir vatandaşımız bir hafta, on gün kapı kapı dolaşıyor. Mahkeme kararı olsa bile bu tür erişimin engellenmesini sağlayamıyor. Yasa dışı görüntüyü düşünün. Bu görüntü eğer fiili hayatta suçsa internet ortamında da suç olmalı. Yaptığımız şey şu; eğer kişilik haklarının ihlali söz konusu ise o kişi bir hakaret, bir kaba söz, bir iftira söz konusu ise kendisinin kişilik hakkının ihlal edildiğini düşünüyorsa, doğrudan mahkemeye başvuracak. Mahkeme en geç 24 saat içerisinde duruşma yapmaksızın kararını verecek. Tamamıyla sivil inisiyatif olan yeni oluşturacağımız Erişim Sağlayıcılar Birliği de doğrudan mahkeme erişimin engellenmesine karar vermiş ise o erişimi engelleyecek. Burada internet sitesi kapatılmayacak. İnternet sitelerine yönelik herhangi bir yasak söz konusu değil. Sadece ve sadece mahkemenin vermiş olduğu o spesifik alana yönelik olarak eğer bir video kaseti veya herhangi bir görüntü ise sadece o kısmın engellenmesini sağlayacak.”

Elvan, kişilik haklarının ihlalinde mahkeme kararının Erişim Sağlayıcılar Birliği tarafından 4 saat uygulanacağını kaydetti.