Bahçeli: Ne denli ciğerimizi dağlasa da kışkırtmalara kapılmayacağız

Pazartesi, 27 Ocak 2014 10:46

MHP Esenyurt İlçe Teşkilatı dün, Talatpaşa Mahallesi, Pazaryolu Caddesi’nde seçim irtibat bürosu açtı. Açılışa MHP Esenyurt İlçe Belediye Başkan Adayı Halit Özer’in yanı sıra MHP İstanbul Büyükşehir Adayı Rasim Acar da katıldı. Saldırı, Rasim Acar’ın ayrılacağı sırada meydana geldi. İddialara göre açılıştan önce partililerle bir grup arasında el hareketi yapıldı, tartışma çıktı. Ardından karşı taraf partililere önce taşla saldırdı ardından tabancayla ateş açtı. MHP İstanbul İl Başkanlığı’nın basın danışmanı, “Yusufiyeli Cengiz” olarak bilinen Cengiz Akyıldız kalbinden vuruldu. Yedi partili de yaralandı. Cengiz Akyıldız ve diğer yaralılar partililerce Esenyurt Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Durumu ağır olan ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilmek istenen Akyıldız’ın kalbi, hastanenin kapısında bekleyen ambulansta durdu. Kalbi yeniden çalıştırılan Akyıldız hastaneye geri taşındı ancak tüm çabalara rağmen hayatını kaybetti.

Saldırganlardan birisini Ülkü Ocakları mensupları yakalayıp polise teslim ederken, güvenlik güçleri altı kişiyi gözaltına aldı. Yapılan ilk incelemelerin ardından olayın “adi” olduğuna karar veren polis soruşturmayı asayiş ekiplerine bıraktı. Polis yetkilileri, seçim bürosu önünde bir kişiyle partililer arasında tartışma yaşandığını, bu kişinin bir süre sonra akrabalarıyla büroya dönüp saldırıyı gerçekleştirdiğinin belirlendiğini söyledi. Akyıldız’ın ölüm haberi kısa sürede partililer arasında yayıldı. Yüzlerce kişi Esenyurt Devlet Hastanesi’ne akın etti. Bir grup ülkücü, “Vur de vuralım. Öl de ölelim” sloganlarıyla Esenyurt’ta yürüdü. Polis, çevik kuvvet ekipleri ve TOMA’larla yoğun güvenlik önlemi aldı.

BAHÇELİ: ACIMIZ KELİMELERE SIĞMAMAKTADIR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada “Teessürümüz ne kadar fazla olsa da, kayıplarımız ne denli ciğerimizi dağlasa da, tahriklere aldanmayacak, kışkırtmalara kapılmayacağız. Üzüntümüz çok büyük, acımız tarifsiz ve kelimelere sığmamaktadır. Bir arkadaşımızın şehit olmasına, beş arkadaşımızın yaralanmasına sebebiyet veren kanlı eylem her yönüyle aydınlatılmalıdır. Teessürümüz ne kadar fazla olsa da, kayıplarımız ne denli ciğerimizi dağlasa da, tahriklere aldanmayacak, kışkırtmalara kapılmayacağız” dedi.