Bahçeli: Gaz altında kalınsa da gaza gelinmemelidir

Salı, 4 Haziran 2013 11:55

130604_bahceli.hlargeMHP Lideri Bahçeli, Gezi Parkı protestolarına ilişkin yaptığı açıklamada, ”Doğrudur polis aldığı talimatlar gereğince şiddete başvurmaktadır. Ne olursa olsun çare demokrasidir. Gaz altında kalınsa da gaza gelinmemelidir” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

MHP Lideri’nin gündeminde, Taksim Gezi Parkı protestoları vardı.

Bahçeli’nin konuşmasından satır başları şöyle:

”Başbakan’ın her sözü olay olmaktadır. Başbakan Erdoğan kimseyi dikkate almamaktadır, ikazlara dikkat etmemektedir, kibirli, kinli, kaba ve keskindir. Başbakan Erdoğan merhametini ve hoşgörülülüğünü kaybetmiştir, herkesle ihtilaf halindedir. Başbakan ve hükümeti hıncın adresi haline gelmiştir. Türkiye’deki tablo AKP’nin yozlaşmış politikalarının ürünü. Kendi dışındakilere hayat hakkı tanımayan başbakandır.

‘MHP’NİN SESİ AKP TARAFINDAN DUYULMADI’
Masum edebiyatı ile Türkiye’yi yozlaştıran başbakandır. Demokrasinin altını kazan, güvenliği yere seren ve güveni boğazlayan yine başbakandır. Türkiye’nin 10.5 yıldır Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetinden çekmediği kalmamıştır. AKP’nin ucuz yaklaşımları, Türkiye için yıkım ve çözülmenin şifrelerini inşa etti. Uzlaşma, diyalog öneren MHP’nin sesi AKP tarafından duyulmadı. AKP’nin siyaset stratejisi Türkiye’nin aleyhine ne varsa harekete geçirdi.

‘BAŞBAKAN AKM’DEN NE İSTEMEKTEDİR?’
Taksim’de yaşananların diğerlerinden farklı olduğu aşikar, başbakan sıkıştı. Neden başbakanın kuru inadıdır. Olanı sadece kışlaya bağlamak eksik olur. Meselenin gerisinde birikmiş öfke ve kızgınlıkların da bir hayli tesiri görüşmüştür. Eylemin sebebi bu parktaki ağaçların kesilmesi, yeşilin imhası ve buraların rant alanına çevrilecek olmasıdır. Başbakan AKM’den ne istemektedir. Yoksa isminin başında Atatürk olmasından mı rahatsız olmuştur? Başbakanın birden bire opera binası hevesi ortaya çıkmıştır. Herhalde kendisinin eşbaşkanlık unvanın yanına tenor sıfatını iliştirmesi de gündeme gelecektir.

‘TÜRKİYE’Yİ KÜÇÜK DÜŞÜRECEK EYLEMİN İÇİNDE OLMAYIZ’
Gezi Parkı’na dozerlerle girilmesi toplumsal infialin ilk kıvılcımını tutuşturmuştur. Taksim’in hayat hakkına sahip çıkanlar her türlü övgüyü hakediyor. Dikkatimiz çeken bir konuda bazı bölücü siyaset temsilcilerinin Taksim’de ön planda yer almış olmasıdır. Bunların masum vatandaşlarımızın arasına sızdıkları görülmektedir. Türkiye nereye götürülmek istenmektedir? Biz Türkiye sevdalısıyız. Türkiye’yi küçük düşürecek hiçbir eylemin içinde olmayız.

MHP’nin hiçbir mensubu tartışma ve anlaşmazlıkların görüş açısında bulunmayacak. Biz AKP’nin üstesinden Allah’ın izniyle geliriz. Yapılanları bu iktidarın yanına bırakmamak konusunda söz verdik, yemin ettik.

Bizim için AKP’nin devrileceği, görevden alınacağı tek yer, sandıktır. Bunu yapacak olan Türk milletinin kutlu iradesidir. Sokakların sisinden ve kontrolsüzlüğünden sonuç çıkmaz. Çıksa da kimsenin hayrına olmaz ve yanına kar kalmaz, kalmayacaktır.

‘GAZ ALTINDA KALINSA DA GAZA GELİNMEMELİ’
Biz bu nedenle gözümüzü sokaklara değil siyasetin er meydanına çevirdik. Doğrudur polis aldığı talimatlar gereğince şiddete başvurmaktadır. Ne olursa olsun çare demokrasidir. Gaz altında kalınsa da gaza gelinmemelidir.

‘HERKESİ OLGUNLUĞA VE SAĞDUYUYA DAVET EDİYORUM’
PKK sempatizanlarının, marjinal sol örgütlerin, kalabalıkları kendi menfaatlerine çevirmek için olağanüstü gayret gösterdikleri aşikardır. Milli varlığımız ormanları yakan, yeşili kapatan, çevreyi kirleten, insan ve doğa sevgisinden zerre kadar nasibini almamış terör gruplarının Gezi Parkı’na sahip çıkması eşyanın tabiatına aykırıdır. Çevreyi yakıp yıkanları, etrafa zehir saçanları ve her neviden şiddet taraflarını buradan kınıyor, herkesi olgunluğa ve sağduyuya davet ediyorum.”