Bağdat yönetimi ile sıcak temas: Davutoğlu ile Zebari el ele!

Pazar, 10 Kasım 2013 14:56

fft64_mf1762857Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu , uzun süredir Türkiye ile gerilimli bir süreç yaşayan Irak merkezi yönetiminin Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin daveti üzerine Irak’a gitti.

Davutoğlu’nu havaalanında Iraklı mevkidaşı Hoşyar Zebari karşıladı. Sıcak karşılama töreninde Zebari Ve Davutoğlu ilk toplantının yapılacağı salona el ele gitti.

Davutoğlu daha sonra Başbakan Nuri El Maliki ile görüştü. Görüşmelerde Türkiye-Irak ikili ilişkilerinin yanı sıra güncel bölgesel ve uluslararası meselelere ilişkin fikir alış verişinde bulunulduğu öğrenildi.

Davutoğlu düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ve Irak’ın ortak tarihi paylaşmış iki dost ülke olarak hareket ettiğini ve geleceğe de böyle baktıklarını söyledi. Son dönemde durağanlığı aşma konusunda Zebari’nin gösterdiği katkı için teşekkür eden Davutoğlu, birlikte ele aldıkları eylem planının başarıyla işlediğini belirterek, “İlişkilerde ve işbirliğinde sınır tanımıyoruz” diye konuştu.

Davutoğlu, “İki ülke arasındaki sınır kapılarının sayısının artırılması, uçuş sayılarının artırılması, tren yollarının bağlantılarının güçlendirilmesi ve yenilenmesi de dahil olmak üzere iki ülkeyi birbirine daha da fazla entegre edecek projeleri gündemimize alacağız. Diğer bütün alanlarda da bu noktalarda ortak projelere bütün bakanlıklarımızla ağırlık vereceğiz.” dedi.

2 gün sürecek söz konusu ziyarette Davutoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Vekili Hudayr Huzai, Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak olmak üzere Iraklı üst düzey yetkililerle de görüşmesi bekleniyor. Davutoğlu’nun programında bir değişiklik olmazsa Türkiye’ye karşı zaman zaman çıkışlar yapan Başbakan Nuri El Maliki ile randevusu bulunmuyor.