Aziz Yıldırım: Bu UEFA’nın en zayıf davasıdır, UEFA çatırdayabilir

Perşembe, 27 Haziran 2013 15:09

i_4819

Fenerbahçe Futbol AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yıldırım, UEFA’nın verdiği cezanın Tahkim Kurulu tarafından kaldırılacağından umutlu olduğunu söyledi.

Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri Talat Yılmaz, Fenerbahçe kulübüne polis baskınının söz konusu olmadığını açıkladı.

Daha sonra söz alan Aziz Yıldırım 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin vermiş olduğu ihtiyati tebdir kararının ardından Fenerbahçe Kulübü’ndeki görevi düştüğü için Aziz Yıldırım, statta gerçekleşen toplantıya Fenerbahçe Futbol A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla katıldı.

Aziz Yıldırım, Fenerbahçe’yi ele geçirme operasyonunun başarıya ulaşmayacağını söyledi. Yıldırım, “Aziz Yıldırım’ın kellesini isteyenlerin hevesi kursaklarında kalacaktır” dedi.

Aziz Yıldırım konuşmasına “3 Temmuz’dan bu yana belki de sizlerle ilk kez yüz yüze geliyorum. Ne tutuklu olduğum günlerde konuştum, ne basının karalama kampanyalarına karşı cevap verdim. Tek düşüncem Fenerbahçe’nin zarar görmemesiydi” diyerek başladı.

“Hesaplaşmaların Fenerbahçe üzerinden yapılmasına izin vermeyeceğim” diyen Aziz Yıldırım ”Aziz Yıldırım ne teslim olur ne de teslim eder. Hiç bir zaman teslim olmayacağız. Fenerbahçe zor günlerden geçmektedir. Bizi bölmek istiyorlar. Birileri yıllardır Aziz Yıldırım’ın kellesini istiyor, Fenerbahçe’nin kalesini istiyor, bunları isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacak. Gün ihanet günü değil, gün birlik ve beraberlik günüdür” diye konuştu.

Fenerbahçe’yi kapalı kapılar ardından bölmeye çalışanlar olduğunu, taraftar gruplarını kullananların var olduğunu belirten Aziz Yıldırım, “Gelin önce el birliği ile FB’yi düzlüğe çıkaralım. Fenerbahçe’yi haketmediği bu hukuk garabetlerinden kurtaralım. Sonra Fenerbahçe’ye yakışır bir kongre yapalım” dedi.

“Kulüpten ihraç edilen kişiler için genel af isteminde bulunacağım” diyen Aziz Yıldırım “Gelin Fenerbahçe için mücadelenizi devam ettirin. Mahkeme kapılarında değil, olağanüstü kongreye gelin. Buna cesaretiniz yoksa susmanız ve uzak durmanızı istiyorum. Fenerbahçe Türkiye Cumhuriyeti’dir, Fenerbahçe Kuva-yı Milliye’dir dedim, yine aynı şeyleri söylüyorum” şeklinde konuştu.
Aziz Yıldırım Fenerbahçe için çok şey yaptığını bunların arasında hataları da olabileceğini söyledi. Yıldırım Fenerbahçe’yi hiçbir zaman siyasete bulaştırmadığını, koca bir camiayı kendi şahsi çıkarları için yönlendirmediğini ve kendi taraftarını da dolandırmaya hiç kalkmadığını söyledi.

“Fenerbahçe’nin Türkiye Cumhuriyeti’dir, Kuvayi Milliye’dir” dediğini ve bugün de aynı şeyi söylediğini belirten Aziz Yıldırım, hapis yattığını belki daha da yatacağını ancak mücadeleye devam edeceğini belirtti.

Ölene kadar mücadele edeceğini söyleyen Aziz Yıldırım, hiçbir zaman Fenerbahçe’yi teslim etmeyeceğini söyledi.

Aziz Yıldırım kamuoyunda Fenerbahçe’yi kullandığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Yıldırım, Fenerbahçe’ye vurulacak olan karalamaların kendilerini üzeceğini belirtti.

Aziz Yıldırım, şike sürecine dahil edilmeyenlerin kendilerini haklı görerek açıklamalar yaptığını bunlara genelde cevap vermediklerini, içlerine attıklarını açıkladı.

“Trabzonsporlu yöneticiler de yargılanıyor”

Yıldırım, Trabzonspor başkanı ve yöneticilerinin de cezalandırılmaları için Yargıtay’a talepte bulunulduğunu ancak bunların konuşulmadığını belirtti.

Kulüpler Birliği Toplantısında Trabzonspor başkanının yaptığı açıklamalara değinen Aziz Yıldırım, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz’ın Trabzonspor başkanına ne anlattığının sorulmasını istedi.

Aziz Yıldırım Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile yönetim kurulu üyeleri Şekip Mosturoğlu ve İlhan Ekşioğlu hakkında dava açıp, yöneticiliklerinin dondurulması için tedbir koyduran genel kurul üyesi ve eski yöneticilerden Recep Özcan’ı ihraç ettiklerini hatırlattı.

Recep Özcan’ın geçmiş dönemlerde yönetim kurulunda yer aldığını, Haluk Ulusoy döneminde disiplin kurulunda görev aldığını ve kendisi hakkında Konya’daki bir hakime rüşvet vermek ve rüşvet almak suçlarına katılmak gibi suçlamalar olduğunu belirtti.

“Neden başkan adayı çıkarılmadı”

Aziz Yıldırım hapiste olduğu dönemde yapılan kongreden neden başkan adayı çıkarılmadığını sordu.

“Biz Yargıya güvenemeyecek miyiz?” diyen Yıldırım yapılanların şahsına değil Fenerbahçe’ye yönelik olduğunu belirtti.

Sözü UEFA kararlarına getiren Başkan Yıldırım, savunma yaparken “Biz batı’da demokrasinin olduğunu biliyorduk, buna inanarak geldik. Ancak Müfettişinizin hazırladığı raporda demokrasinin olmadığını görüyoruz” dediğini ve rahatsızlığını ifade ettiğini söyledi.

Yıldırım, şahısların ve kulüplerin ayrılamayacağını UEFA’nın söylediğini buna rağmen şahıslarla kulüpleri ayırdığını söyledi.

“Ceza taahhütten”

Kulübe gelen cezanın 5 Mayıs’ta verilen taahhütten kaynaklandığını belirtti.

3 Temmuz olayının UEFA’da da devam ettiğini savunan Aziz Yıldırım, Platini ve Infantino’nun üzerinde baskı olduğunu söylediğini öne sürdü.

Yıldırım bu baskıların bazı kulüpler ve onların uzantıları tarafından yapıldığını bildiklerini söyledi.

Emniyetten gelen dökümanlarla suçlanıp hapse atıldıklarını sonra her şeyi anlattıklarını söyleyen Aziz Yıldırım sonra karar verildiğini ve Federasyona gidildiğini belirtti.

“Yanlış karar”

Disiplin kurulunun yanlış karar verdiğini de söyledi.

Yıldırım, Şekip Mosturoğlu’nun kurulda 6′ya 1 lehine karar çıktığını ancak kararın 6′ya 1 aleyhte açıklandığını savundu.

“Fenerbahçe suçluysa Fenerbahçe’yi küme düşürürsünüz, ama bütün takımlara bu şekilde davranırsınız” diyen Yıldırım bunun bir şike operasyonu olmadığını söyledi.

Aziz Yıldırım, UEFA’nın kararıyla ilgili en iyi savunmayı yapacaklarını bir uçak dolusu insanla gideceklerini belirtti.

5 maçla suçlandıklarını belirten Aziz Yıldırım, alınan kararlarda önemli yanlışlıklar olduğunu belirtti ve Emenike’ye gönderildiği iddia edilen çantanın nerede olduğunu sordu.

“Sabotaj”

Infantino’nun TFF’ye yazdığı yazıda Fenerbahçe bir sene Avrupa’ya gitmezse bir daha ceza uygulanmayacağına dair ifadelerde bulunduğunu söyleyen Aziz Yıldırım, “Infantino bu sözü TFF’ye verdiyse, TFF’nin çıkıp bunu söylemesi lazım” dedi.

Aziz Yıldırım durumu “Sabotaj” olarak değerlendirdi.

Yıldırım, Steau Bükreş’in para verirken görüntüleri olduğunu ama ceza almadığını hatırlatarak “Sayın Yıldırım Demirören, Sayın Şenes Erzik çıkıp konuşmalı” dedi.

“UEFA çatırdayabilir”

Fenerbahçe Futbol AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yıldırım, verilen cezanın UEFA Tahkim Kurulu tarafından kaldırılacağına inandığını belirterek, “Bu dava belki de UEFA’yı en zora sokacak, en şanssız davadır. UEFA çatırdayabilir” dedi

Yıldırım CAS davasının ülke menfaatleri için geri çekildiğinin söylendiğini belirterek “Bunların içinde 2020 Olimpiyatları’na adaylığımız da var. Ancak bu kararı aldıranların açıklaması lazımdı. Bu kararda benim imzam yoktu. Ama yine aldırırız, bu süreşte CAS’ta yeniden dava açarız” dedi.

Yeni teknik direktör

Aziz Yıldırım bir soru üzerine Cardozo’yu verdikleri parayı kabul ederse transfer edeceklerini, yeni teknik direktörü ise yarın açıklayacaklarını yeni hocanın yarın işbaşı yapacağını söyledi.

Sözün bittiği yer

Aziz Yıldırım bu ülkenin Genelkurmay Başkanı’nın hapiste olduğunu ve bunun sözün bittiği yer olduğunu söyledi.