Aziz Kocaoğlu: Bundan böyle TOMA’lara su, polislere de otobüs vermeyeceğim

Perşembe, 13 Mart 2014 22:00

Google Türkiye ve Dipnot.tv işbirliği ile gerçekleştirilen Seçim Sohbetleri tüm hızıyla sürüyor. Hangout yayınlarının İzmir’deki son konuğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Aziz Kocaoğlu oldu.

Aziz Kocaoğlu’na, Berkin Elvan’ın ölümünün ardından İzmir’de çıkan olaylar üzerine yaptığı “TOMA araçlarına su vermeyeceğim” açıklaması soruldu. Kocaoğlu, “TOMA’lara o akşam yayın saati sırasında yaptığım görüşmeden sonra su verilmedi. Arkadaşlar rutin olarak daha önce polislere otobüs de vermişti. Ertesi gün sabah itibariyle de belediye otobüslerini vermiyoruz. Çünkü biz Berkin’in vefatı ile ilgili anmanın polisle, valiyle, emniyetle alakası olmadığını müdahale gerektirmediğini insanların anayasal anma hakkını kullandıklarına inanıyoruz. Haziran ayındaki olaylarda TOMA’lara su da verdik polislere otobüs de. Ancak ben Gündoğdu’daki eylemlere de katılmıştım. Ben üzgünüm. Türk polisinin böyle dağıtmak kullanmak için bizden su ve otobüs istediğinin o anda farkına varamadım. Onun için de özür diliyorum. Dün metrelerce önümde polisin davranışını gördükten sonra anladım ki polisin kendini tekrar dizayn etmesi gerekiyor. Vali’nin de bu tür emirler vermemesi gerekiyor. 103 metre öteden gördüğüm olayda biber gazı ya da su sıkılacak hiç bir şey yoktu.” diye konuştu.

İzmir Valisi Mustafa Toprak’a da eleştirilerini yönelten Aziz Kocaoğlu, “Sayın vali beni mazur görsün ama valimiz vali değil. Hükümetin valisi hiç değil. Hükümetin valisi diye tahmin ediyorduk hükümetin valisi de değil şu anda AKP adayının valisi. Tek kişiye bağlı olarak çalışıyor. Bundan da bütün İzmirliler hepimiz hicap duyuyoruz. Önceki emniyet müdürü 32 gün de gitti. Şimdiki ile sanıyorum iyi anlaşıyorlar. Çünkü iki gündür yaptıkları işlerde hiç gereği yokken toplum germek sindirmek üzere emir komuta zincirinde bir sürü iş yaptılar. Kendisinin liman operasyonu ile ilgili internete tapesi de düştü. Şimdi bu valiye İzmir’in neyini emanet edeceksiniz” dedi.

Kocaoğlu, İzmir’de Başbakan Erdoğan için asılan “kumral devrimci geliyor” afişlerini de yorumladı. Kocaoğlu, “Ne olursanız olun. İsterseniz mahallede bakkal olun, ister yazar ister çizer olun. Abi olun kardeş olun. Güveninizi kaybettiğiniz zaman her şeyinizi kaybediyorsunuz. Başbakan hem yurt içinde hem yurt dışında güvenini kaybetmiştir. Bu güveni bir daha tesis etmesi çok zor görünüyor. Kumrala sarışına esmere karışamam. Onu bilemem. Ama devrimci lafı sayın Başbakan için kullanılıyorsa teori de pratik de bitirilmiş bir çelişki yumağının içine girilmiştir. Kumrallığını bilmem ama Başbakan’a devrimci gömleği oturuyorsa o zaman biz hiç bir şey bilmiyoruz demek gerekir” şeklinde konuştu.