Ayrımcılığa Karşı Duruşun Adı: SEYİRLER

Perşembe, 15 Ekim 2015 13:32

Kapısından girerken, tüm ayrımcılıkları dışarıda bıraktığınız Kapadokya, bu kapsamda düzenlenen Seyirler projesine ev sahipliği yaptı. Beraber yaşam ve kültürel çeşitliliğin ön plana çıktığı Kapadokya Tiyatro Festivali’nde bir araya gelen Fransız, Türk ve Endonezyalı sanatçılar ayrımcılığa karşı ‘sanat’ ne yapmalı sorusunu sordular.

Avrupa Birliği Bakanlığı’nın yürüttüğü Sivil Toplum Diyaloğu Programı çerçevesinde desteklenen projede birçok akademisyen, düşünür ve sanatçı Fransa ve Türkiye’de bir araya geldi. Seyirler projesinde, halkların karşılıklı olarak daha doğru bir anlayış sağlaması ve inançlar arası diyalog temaları öne çıktı.

Festival kapsamında Balili oyuncu Tapa Sudana ve müzik yönetmeni Jean-Jacques Lemêtre farklılıklar ve bunun getirdiği zenginlikle dikkat çektikleri atölyelerini Türkiye’de ilk kez düzenlediler.

Festival sonucunda, birçok farklı kültürü bir potada eriten sanatçılar, Köroğlu Destanı’ndan yola çıkarak hazırladıkları bir oyunu sahnelediler. Demokrasinin en önemli unsuru olan ‘yaşama hakkı’nı ön plana çıkaran proje, ayrımcılığa sanat ve kültürlerarası diyalog ile karşı durdu. Sanatçılar, uzun bir yolun başlangıcı saydıkları ilk adımda, medeniyetin merkezi sayılan Kapadokya’dan Fransa’ya uzanan diyalog taşlarını sanat ve inançla döşediler.

Videomuz hakkındaki anketimize katılırsanız çok seviniriz:

STANDING AGAINST DISCRIMINATION: CONTEMPLATIONS

Cappadocia, which had sheltered many civilizations, hosted the “Contemplations” project –that is a Civil Society Dialogue Program- by its uniting power. French, Turkish and Indonesian artists who gathered at Cappadocia Theatre Festival, where cohabitation and cultural variety comes into prominence, asked what should be done for “art against discrimination”.

In the project, which is being supported within the frame of the Civil Society Dialogue Program carried out by the Ministry of European Union, many academics, philosophers and artists gathered in France and Turkey. In the Contemplations project, themes of accommodation of a more accurate understanding mutually by the people and dialogue among beliefs came to the forefront.

Within the scope of festival, Tapa Sudana –actor from Bali- and music manager Jean- Jacques Lemêtre organized for the first in Turkey their workshops by which they had draw the attention to differences and the richness brought by it.

At the end of the festival, the artists who had fused many different cultures in a single basket, performed a play that they had prepared based on the Epic of Koroghlu. The project, which featured “right to live” –being the most significant factor of democracy-, stood against discrimination through art and intercultural dialogue. The artists, at the first step that they deem the start of a long journey, laid by art and belief the flagstones of dialogue extending from Cappadocia to France.