“Ayrım yapsam Arap kızıyla evlenmezdim”

Cumartesi, 9 Mart 2013 16:58

Recep Tayyip Erdogan, Emine ErdoganEtnik milliyetçiliğe karşı olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, ”Ben Kürt, Arap ve Türk kardeşimi de seviyorum. Ayrım yapmıyorum. Ayrım yapsam Siirt’ten bir Arap kızıyla evlenmezdim” dedi.

Şehir meydanında toplu açılış ve TOKİ anahtar teslim törenine katılan Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

‘DİNİMİZDE CAN ALMAK HARAMDIR’
”Halkım çözüm sürecini benimsemiş. Şimdi el ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz. Bölmek isteyenlere prim vermeyeceğiz, teröre prim vermeyeceğiz. Bizim dinimizde can almak haramdır. Bir insanı öldürmek tüm insanlığı öldürmek gibidir. Ama bu teröristlerin böyle bir derdi var mı? Bunların dinle diyanetle bir alakası var mı?

‘SİLAHLARINIZI AYAKLARINIZIN ALTINA ALACAKSINIZ’
Yapılacak tek şey var. Silahlarınızı ayaklarınızın altına alacaksınız, siyasetinizi parlamentoda yapacacaksınız. Fikriniz varsa fikrinizi, düşünceniz varsa düşüncenizi dile getireceksiniz, bunu yaptıkça muhatap bulursunuz. Bizler çözüm sürecine bedeli ne olursa olsun, gerekirse baldıran zehiri de içeriz diyerek yola çıktık. Bu ülkedeki huzuru lütfen kimse tehdit etmesin.

‘AYRIM YAPSAYDIM ARAP KIZIYLA EVLENMEZDİM’
Etnik milliyetçiliğe de bölgesel milliyetçiliğe de karşıyız. Bizde dinsel milliyetçilik de yok. Onu da ayaklarımızın altına aldık. Birbirimizi yaradandan ötürü sevdik. Kürt kardeşimi de seviyorum, Arap kardeşimi de seviyorum, Türk kardeşimi de seviyorum, hiçbirisi arasında ayrım yapmıyorum, hepsine aynı mesafedeyim. Eğer bu ayrımı yapsaydım Siirt’ten bir Arap kızıyla niye evleneyim, evlenmezdim. Bu, bu işin ispatıdır.”

SİVİL GAZİYE ZİYARET
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Siirt ziyaretinin ikinci gününde eşi Emine Erdoğan ile birlikte, PKK’nın 2011 yılında silahla saldırdığı otomobilden yaralı kurtulan 29 yaşındaki Gülcan Olgaç’ın evine gitti.

Erdoğan, 3 arkadaşı ve ablasının öldüğü saldırıdan sonra sivil gazi unvanını alan Olgaç’la ve ailesiyle sohbet etti.

Olgaç ailesi Başbakan’dan terörün bitmesini ve çözüm sürecinin olumlu sonuçlanması için çabaların sürmesini istedi.

MELELERLE KAHVALTI
Başbakan daha sonra ise, Aydınlar ilçesine giderek, çözüm sürecini görüşmek için bölgenin önde gelen din adamları melelerle kahvaltı yaptı.