Ayasofya için ‘seccadeni al da gel’ çağrısı

Salı, 27 Mayıs 2014 18:00

Anadolu Gençlik Derneği, 31 Mayıs saat 04.00′da Ayasofya’nın ibadete açılması için ‘Ayasofya Camii’nde Buluşuyoruz-Seccadeni al gel’ başlıklı eylem yapma çağrısında bulundu.

 

Ayasofya’nın yeniden cami olarak faaliyet göstermesi için var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini” kaydeden Turhan, şöyle konuştu:

“İstanbulumuz nasıl hakkın batıla üstünlüğünün timsali bir şehirse aynı şekilde Ayasofya Camii de İstanbulumuzun fethinin sembolüdür. Ayasofya Camii hakkın batılı kuşatmasıdır. -Bu ifade de Erbakan Hocamızın ifadesidir- İslam’ın Avrupa ’daki tacıdır. İstanbul’un İslam şehri oluşunun en kadim nişanesidir. 1934’te hukuksuz bir şekilde bakanlar kurulu kararıyla müze haline getirilen Ayasofya, yıllardır mahzun bir haldedir. Ayasofya Camii meselesi aynen Mescid-i Aksa gibi ümmete şümul bir meseledir. Ayasofya Camii minarelerinde okunacak ezanların şehadetleri tüm Müslümanların yüreklerinde bir sürur oluşturacaktır.”

 

Sorularla Ayasofya: 

1. Ayasofya ne zaman ve kim tarafından inşa edildi? 

Ayasofya, Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından MS 532 – 537 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bir katedraldir.

 

2. Ayasofya’nın önemi nedir? 

15 yüzyıl boyunca ayakta duran bu yapı sanat tarihi ve mimarlık dünyasının baş yapıtları arasında yer alır ve büyük kubbesiyle Bizans mimarisinin bir simgesi olmuştur. Dünya’nın en eski katedralidir. 5 yılda tamamlanmasıyla en hızlı inşaa edilen katedral olan Ayasofya, dünyanın en uzun süreyle (15 yüzyıl) ibadet yeri olmuş yapılarından biridir.

 

3. Ayasofya ne zaman camiye dönüştürüldü?

İstanbul’un 1453’te Fatih Sultan Mehmet tarafından fethinden sonra, fethin sembolü olarak, derhal Ayasofya Kilisesi camiye dönüştürülmüştür. Ayasofya’ya özel bir önem veren Fatih Sultan Mehmet kilisenin derhal temizlenip camiye çevrilmesini emretti, fakat adını değiştirmedi. İlk minaresi onun döneminde inşa edilmiştir. Minarelerden biri de sultan II. Bayezid tarafından eklenmiştir. 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman fethettiği Macaristan’daki bir kiliseden Ayasofya’ya iki dev kandil getirtmiştir ki, günümüzde bu kandiller mihrabın iki yanında yer alırlar.

 

4. Cami ne zaman müzeye çevrildi? 

1930 ile 1935 yılları arasında restorasyon çalışmaları nedeniyle halka kapatılan Ayasofya’da Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle bir dizi çalışmalar yapıldı. Restorasyon sırasında Ayasofya’nın, yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin laiklik ilkesi doğrultusunda, yapılış amacı olan kiliseye tekrar çevrilmesi konusunda fikirler ortaya atılmışsa da; bölgede yaşayan Hristiyan sayısının çok az olmasından dolayı oluşan talep yetersizliği, bölgede bu denli görkemli bir kiliseye karşı yapılabilecek muhtemel provakasyonlar ve mimarinin tarihi önemi gözönüne alınarak Bakanlar Kurulu’nun 24 Kasım 1934[32] tarih ve 7/1589 sayılı kararıyla müzeye çevrilmiştir. 1 Şubat 1935’te ziyarete açılan müzeyi Atatürk 6 şubat 1935 tarihinde ziyaret etmiştir.

 

Dipnot Tv