Avrupayı saran at eti skandalı derinleşiyor

Perşembe, 11 Nisan 2013 14:48

at_etinden_sonra_simdi_de_insan_eti_skandali_h112736Hollanda”da yetkililer 50 bin ton eti piyasadan çekti. Hollanda”da 130, Avrupa genelinde 370 şirketin karardan etkileneceği ve şu anda insan sağlığına bir tehdit olmadığı açıklandı.

At eti skandalı ocak ayında İrlanda”da ortaya çıktığından beri Avrupa Birliği”nde gıda sektörünün şeffaflığını sorgulatan bir konu. Hollanda”daki yetkililer iki ithalat ve ihracat firmasının ülkeye getirdiği 50 bin casino pokies online ton eti piyasadan çekti. Sığır eti etiketiyle satılan etlerde at eti olduğundan şüpheleniliyor.

Skandalın bir de sağlık boyutu var. Genelde atlar için ağrı kesici olarak kullanılan Fenilbutazon adlı kimyasal insan sağlığına zararlı ve yemeklere karışması yasa dışı.

Salı günü İngiltere”deki büyük bir süpermarket zinciri, onbinlerce konserve sığır eti ürününü içinde bu kimyasal tespit edildiği için raflardan kaldırdı.

İngiliz hükümeti ocak ayı sonunda mezbahalarda kesilen tüm at etlerine Fenilbutazon testi zorunluluğu getirdi. Yüzde yüz test sisteminde şu ana kadar test edilen 1042 attan 22″sinde o kimyasala rastlandı.