Avrupa’yı donduran kasırga Türkiye’nin kapısına dayandı

Cumartesi, 7 Aralık 2013 11:08

Avrupa’yı neredeyse baştan sona etkisi altına alan Xaver kasırgası Türkiye’ye geliyor. Yağmur, kar ve soğuk bugünden itibaren yurdu da etkisi altına alacak. Sıcaklıklar 10 dereceye kadar azalacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, bugün ülke genelinde yağmur, kuzeybatı kesimlerdeyse kar yağışı bekleniyor. Açıklamaya göre, hava sıcaklığının bugün kuzeybatı kesimlerde, yarın ülke genelinde hissedilir derecede (6 ila 10 derece) azalacağı, bu hafta sonu ve önümüzdeki hafta boyunca mevsim normalleri altında seyredeceği varsayılıyor. Salı günü ülkemizin kuzeybatı kesimlerinin Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir soğuk hava ve kar yağışının etkisine girmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Bolu, Bursa ve Bilecik illeri başta olmak üzere Batı Karadeniz ve Marmara’nın doğusunda yer yer yoğun kar yağışı görüleceği kaydedildi. Ayrıca gece saatlerinden itibaren Bitlis, Muş, Bingöl ve Tunceli çevrelerinde kar yağışının etkisini artıracağının tahmin edildiği bildirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de kar yağışına karşı yol kenarına tonlarca tuz döktü. Zincirlikuyu’da da kar araçları bekliyor. Olumsuz hava koşulları nedeniyle İDO’nun bazı dış hat seferleri iptal edildi.

Soğuk hava, kar yağışı, kuzey ve batı kesimlerde beklenen fırtına, iç ve doğu bölgeler başta olmak üzere ülke genelinde etkili olacak buzlanma ve don olayının neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Tags