Avrupa’daki spor anlayışı bizde olsa!

Perşembe, 12 Haziran 2014 17:37

Heyecanımı kaybetmeden hemen elime Ipadimi aldım, yazmaya başladım. Şu an Türkiye’ye dönen THY Bologna-İstanbul uçağının içindeyim. Yaklaşık yol sürem 2.30 saat. Ve uçak tekerleklerini yere koymadan bu yazımı tamamlamayı çok istiyorum. Çünkü size bir an önce gördüklerimi anlatmam lazım.

Evet,

Bu hafta bir değişiklik yapıp İtalya’nın Rimini şehrinde her yıl düzenlenen Wellness fuarına geldim. Yaklaşık beş gündür buradayım. Eğitmen olarak her zaman yurtiçinde ve yurtdışında gerçekleşen fuarlara katılır, ülkem için fayda sağlayacak her şeyi dikkatle izler sonrasında da Türkiye’ye getirmeye çalışırım.

Bu sene fitness ve insan sağlığı adına yeni bir şeyler üretildiğini söylemem doğru olmaz. Geçen seneki fuarın hemen hemen aynısı diyebilirim. Yeni buluşlar üretilip insanlara sunulduktan sonra aşağı yukarı bir kaç sene bir şeyler çıkmıyor. Çünkü işin satış ve pazarlama kısmının kaymağını yiyorlar.

Ama,

Sağlık adına yapılan yatırımlar hala daha çok fazla. İnsanlar artık sağlıklı yaşlanmanın formülünü çözmüş durumda. Avrupa halkının iki kişisinden birisi mutlaka spor yapıyor. Bu sebeple fuar alanı o kadar kalabalıktı ki son gün kendimizi dışarıya atmakta zorlandık.

Çılgınca eğlenip deli gibi spor yapıyorlar. Fuar alanının kapalı alanlarında bir Zumba, Bokwa çılgınlığı almış başını gidiyor. Rengarenk insanlar, mutlu çalan müzikler ve gülen suratlar… Açık alanlarında ise minik havuzlar kurmuşlar. İçinde hem dersler yapıp hem de serinliyorlar. Hava da mis gibiydi. Spor yaptıktan sonra herkes en az bir kere güneşin tadına baktı. Güneşlendi.

Dört gün süren fuara sanırım binlerce kişi geldi, hangi yüze baksam hep gülümsüyordu. Şunu anlamamak gerçekten zor değil. Spor herkesi birleştirip, gülümsetebiliyor.

Bu durum ülke ekonomisine inanılmaz katkı sağlıyor. Düşünsenize her yıl ülkemizde bu tarz organizasyonların yapılıp, Avrupa ve Dünyanın her yerinden insanların ülkemize gelip misafir olduklarını…

Bundan daha iyi reklam olabilir mi?

 

Hazırlayan: Barış Çunguroğlu

Dipnot Tablet dopdolu ve yepyeni sayısı ile yayında. Yazının tamamı için:

 

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play