Avrupa Parlamento secimleri için sandık başında

Pazar, 25 Mayıs 2014 17:40

İngiltere hem yerel seçimler hem de Avrupa Parlamentosu seçimleri için sandık başına gitti. İngiltere’de AB karşıtı UKİP’in yükselişi ve ülkedeki seçim atmosferini İldem Wilson yazdı.

Ingiltere, Avrupa Parlamento secimleri için sandık başındaydı

İngiltere belediye seçimlerinin yanında bir de önümüzdeki 5 yıl boyunca kendini Avrupa Parlamentosu’nda temsil edecek milletvekillerini seçiyor. İngilitere’deki siyasi partilerin birinci gündem maddesi göçmen politikaları ve AB üyeliği. Son yıllarda AB’den gelen göçmen sayısının artışı ve hayat pahalılığı tüm siyasi partilerin öncelikli konuları haline geldi. Seçim günü açıklanan rakamlara göre AB ülkelerinden İngiltere’ye gelen göçmenlerin sayısı geçen yıldan bu yana başbakan David Cameron’un söz verdiğinin aksine 48,000’lik bir artış gösterdi.

Seçimlerde tüm partilerin ne yapıp edip oylarının artışını engellemeye çalıştığı parti UKİP (Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi) İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılması taraftarı olan bir parti. AB karşıtı UKİP’in Avrupa Parlamentosu’nda İngiltere’yi temsil etmesi AB yanlılarının tüylerini diken diken ediyor. Çünkü UKİP İngiltere’nin AP’de bulunan 73 sandalyesinden çoğunluğu kazanırsa, Avrupa Parlamentosu’nda AB karşıtı ve sağcı partilerin sayısı da artmış oluyor. Hollanda ve Fransa’nın da AP seçimlerinde AB karşıtı partilere oy vereceği ön görülüyor. Bu durumda Avrupa Parlamentosu içinde Avrupa Birliği karşıtı bir blok oluşacak ve AB’nin bugüne kadarki politikaları doğrultusunda ilerlemesinin önü kesilecek…

İldem Wilson‘un yazısının devamı Dipnot Tablet’in yeni sayısında

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN