Avrupa Birliği ülkeleri Afrikalı mültecileri ‘paylaşamıyor’

Pazartesi, 7 Ekim 2013 09:54

Dipnot.tv/Özel

Lampedusa migrationPerşembe günü Akdeniz’de Italya’nın Lampedusa adası yakınlarında batan teknede 300’ü aşkın Afrikalı mülteci hayatını kaybetti. Yaklaşık 500 kişiyi taşıyan tekneden ise sadece 150 kişi kurtulabildi. Hayatını kaybedenler için İtalya Cuma günü ulusal yas ilan etti.

Lampedusa felaketinin ardından Avrupa’da mülteci sorunu bir kez daha gündeme oturdu. AB’nin Dublin Regülasyonuna göre mültecilerin sığınma işlemleri ilk ayak bastıkları ülke tarafından yapılmasını şart koşuyor. Afrika’lı mültecilerin deniz yolu ile ulaşabildiği Yunanistan, İtalya ve Malta, Avrupa Birliğinin iltica sistemi yüzünden mülteci yükünü tek başlarına taşıdıklarından şikayet ediyorlar ve diğer AB ülkelerinin de sorumluluk alması gerektiğini söylüyorlar. Avrupa Birliğine illegal giriş yapanların büyük bir bölümü bir kac yıl öncesine kadar Türkiye-Yunanistan sınırından geçiş yapıyordu. Ancak 2010 yılında AB ülkelerinin dış sınırlarını yöneten Frontex Yunanistan sınırına polis takviyesi yaparak bu sayıyı önemli ölçüde azalttı.ybedenler için İtalya Cuma günü ulusal yas ilan etti.

Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği sözcüsü Federico Fossi Afrika’da iç savaşın dehşetinden kaçıp hayatını kurtarmak için yola çıkan mültecilerin arasında ekonomik sebeplerle Avrupa’nın kuzey ülkelerinin yolunu tutmak isteyenlerin de olduğunu söylüyor. Fossi’ye göre 2011-2012 yılları arasında Libray’dan Avrupa’ya gelen mültecilerin çoğunluğunu yaşadıkları ülkede gördükleri siyasal zulümden kaçanlar değil, Libya’da çalışan ama ekonomik sebepler yüzünden Libya’yı terketmek isteyen Afrikalılardan oluşuyor.Afrika’dan gelen ekonomik mültecilerin çoğunun asıl varış noktası olan Almanya ise İtalya’nın mültecilere para ve Schengen vizesi vermesinden şikayetçi. Almanya, İtalya’nın mültecilere 500 euro ve schnengen vizesi vererek kuzeye gitmelerini sağladığından şikayetçi. İtalya ise mültecilere bu parayı daha rahat entegre olmalarını sağlamak için verdiklerini söylüyor.

AB İç işleri Komiseri Cecilia Malmström iltica işleminin de ülkeden ülkeye büyük fark gösterdiğini, İtaya Sudan’dan gelenlerin %68’ine iltica hakkı tanırken İspanya’nın Sudan’dan gelenlerin sadece %2’ine iltica hakkı verdiğini söylüyor ve “Tüm AB ülkeleri aynı uluslararası anlaşmayı imzladığına göre aynı değerler doğrultusunda hareket etmeleri gerektiğini söylüyor. Malmström 10 AB ülkesi mültecilerin %90’ini kabul ederken diğer 17 AB ülkesinin mültecilerin sadece %10’unu kabul ettiğinin altını çiziyor. Italya bu yil 1 Ocak ile 30 Eyluk tarihleri arasinda ile multeci sayisinda 4 kati artis oldugunu ve bu yil icinde Afrika’daki ve Ordadogudaki savas nedeni ile 30,000 multeci geldigini soyluyor.

ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya’da Transatlantic Trends tarafından yapılan araştırmaya göre oy veren her 10 kişiden 7’sı hükümetlerinin göç problemindeki performansını zayıf buluyor. AB ülkesi İngiltere’de devletin en son yaptığı kamuoyu araştırmasında göç ekonomiden sonra seçmenin en çok önem verdiği sorunlar listesinde 2. sırada.