Ateşkes başladı, İsrail Gazze’den çekildi

Salı, 5 Ağustos 2014 12:45

İsrail 400′den fazlası çocuk, 2 bine yakın Filistinli’yi katlederek Gazze’den çıktı. İsrail ordusu sınırda ‘savunma pozisyon’unda bekliyor. İsrail 29 günde Gazze’de 10 bin yaralı, 30 binden fazla bombalarla yıkılan ev, onlarca okul, cami ve üniversite bıraktı.

İsrail ordusu ateşkesin başlamasına kısa bir süre kala kara birliklerinin Gazze’den çekileceğini duyurdu. Orduya göre çekilme işlemi tamamlandı. Ancak ordu, birliklerinin Gazze sınırında ‘savunma pozisyon’unda bekleyeceğini vurguladı.

İsrail, Gazze’den çekilirken geride 2 bine yakın ölü, 10 bine yakın yaralı ve enkaza dönmüş kentler bıraktı. İsrail saldırılarında Gazze’de bulunan 30 bin 960 evin yanı sıra çok sayıda hastane, cami ve okul yıkıldı.

Saldırıların başlamasından bu yana Gazze’de 13 hastane, 175 okul ve 162 cami hedef alındı. Vurulan camilerden 72′si tamamen yıkıldı.

Kapsamlı ateşkes için Kahire’ye davet

İsrail’in açıklaması Mısır’da yürütülen ateşkes görüşmeleri sonrası üzerinde uzlaşılan 72 saatlik ateşkes kararının ardından geldi. Hamas ve İsrail’in kabul ettiği ateşkes sonrası Mısır, tarafları kapsamlı ateşkes görüşmeleri için Kahire’ye davet etti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Umuyoruz ki bu önerimiz kalıcı bir ateşkeske varılmasını sağlayacaktır ve barışın sağlanmasına katkı sağlayacaktır” ifadeleri yer aldı.

İlk olarak İsrail ateşkes önerisini kabul ettiğini duyurdu. Daha sonra Mısır yönetimi İsrail’in yanı sıra Filistin delegasyonunun da öneriyi kabul ettiğini açıkladı.

Bir süre sonra Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, 72 saatlik ateşkes önerisini kabul ettiklerini ve ateşkesin başarılı olması durumunda Hamas’ın üst düzey temsilcilerinin kalıcı ateşkes görüşmeleri için en kısa sürede Kahire’ye gideceklerini belirtti.

Hamas’ın siyasi büro üyesi Musa Ebu Merzuk ise, Mısır’ın önerdiği ateşkes anlaşmasının İsrail’in Gazze’den çekilmesini içerdiğini belirtti.

Ebu Merzuk sosyal paylaşım ağı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sabah saat 08.00 itibarıyla ateşkes olacak ve zalim İsrail ordusu Gazze’den çekilecek” dedi.

Ateşkes öncesi saldırılar devam etti

İsrail ateşkesin başlamasına kadar Gazze’ye saldırılarına devam etti. Gazze’den İsrail’e atılan roketler de ateşkes başlayana kadar sürdü. İzzettin Kassam Tugayları, İsrail’in Aşdot, Bir Seba, Kiryat Melahi’ye roketler fırlattı.

Gazze’de şu saatlerde sessizlik hâkim. İsrail uçakları bombalama yapmadan Gazze üzerinde uçuşlarını sürdürüyor.

‘Bilinen tüm tüneller imha edildi’

Pazartesi günü akşam saatlerinde İsrail ordusu Gazze Şeridi’ndeki ‘bilinen tüm tünelleri’ imha ettiğini iddia etmiş, ancak ‘bölgede tamamlanması gereken çok daha fazla görev’ olduğunu duyurmuştu.

AFP haber ajansının verdiği bilgiye göre açıklamayı İsrail ordusunun sözcüsü Moti Almoz İsrail’in Kanal 2 televizyonuna yaptı.

Almoz, “Gazze’de daha önce tespit ettiğimiz tüm tünelleri imha ettik ancak bölgede tamamlanması gereken çok daha fazla görev var” ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, hafta sonu yaptığı açıklamada ordunun Gazze’deki tünelleri imha ettikten sonra da ‘gerektiği takdirde’ saldırıları sürdürebileceğini açıklamıştı.

Kaynak: Al Jazeera