Ateistler mi inananlar mı hayata daha pozitif bakıyor?

Pazar, 31 Mart 2013 19:17

Kitap Kulübü’nde bu hafta yazar, filozof Alain de Botton’un Ateistler için Din ve Seyahat Sanatı adlı kitapları tartışıldı.

Dipnot.tv canlı yayınında Kitap kulübü katılımcıları, Ateistler için Din kitabına seküler toplumun dinden arınmaya çalışırken aslında din kurumunun işleyişinden öğreneceği unsurları da kaybetmesi fikri değerlendirildi.

Bu bağlamda ateizm eğer din kurumunun isteyişinden esinlenerek yeni bir yapılanma içine girerse, topluma çok daha fazla yarar sağlayacağı ve güçleneceği tartışıldı.

Tartışmada aynı zamanda “Dindarlar için Ateizm” adlı bir kitabın da gerekliliğine değinildi. “Seyahat Sanatı” adlı kitap için katılımcılar kitabı çok dürüst ve yer yer esprili bulduklarını söylediler. Özellikle kitap içinde diğer yazarlara ve eserlere verilen referansların zenginliğinden bahsedildi.

Kitap Kulübü’nün bir sonraki canlı yayını 14 Nisan Pazar yine saat 17:00′de!

Bu defa Nobel Ödüllü Yazar Heinrich Böll’den “Palyaço” adlı kitabı ve felsefenin en temel konularına değindiği denemeleri ile ünlü, 16.yy Fransız yazarlarından, Türkiye’de de çok popüler olan Montaigne’in, “Denemeler” kitabından, “Yaşam ve Çalışmak” ile “Tanrılar üzerine” adlı iki denemenin de okunması kararlaştırıldı.

Dipnot.tv Kitap Kulübü’ne Google Plus sayfamızı takip ederek ve canlı yayın sırasında paylaşacağımız linke tıklayarak katılabilirsiniz!

Kitap Kulübü’müze herkes katılabilir. Katılmak isterseniz ayrıca ildem@dipnot.tv adresine mail atabilirsiniz. Maillerinizi bekliyoruz!

Hangout Nasıl Yapılır2 Yatay