Atatürk Havalimanı’nda skandal

Çarşamba, 24 Temmuz 2013 09:22

7646_f30f0224e66f4c3598a9bd8ce086476aBir yolcunun İstanbul – New York seferini yapacak olan uçağa kaçak olarak bindiği belirtildi. Olay nedeniyle uçak 3 saat sonra kalkabildi.

İsrail’den sınır dışı edilen ve İstanbul’a gelen A.S.K., Atatürk Havalimanı’nda 226 numaralı körük kapısında bulunan Delta Havayolları’nın İstanbul-New-York uçağına kaçak olarak girdi.

20 gün önce görevlilerin dikkatsizliği nedeniyle yaşanan olay, tüm koltukların dolu olmaıs nedeniyle A.S.K’nin ayakta kalmasıyla anlaşıldı. Körükten ayrılan uçak geri döndü, kaçak yolcu polise teslim edil di ve uçak 3 saat gecikmeyle havalanabildi.

Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliği’nin, olayla ilgili açıklamasında şunlar kaydedildi:

“A.S.K’nin Transit Kontrol Noktası’ndan buradaki personelin dikkatsizliği sonucu Dış Hatlar Gidiş Katı arındırılmış alana geçiş yaptığı, buradan 226 numaralı körük kapısına gittiği, bu kapıda pasaport-boarding kart eşleştirmelerinden sorumlu Gözen Security Özel Güvenlik Şirketi’nin bir personeli ile aynı kapıda görevli Havaş Yer Hizmetleri personellerinin yapmış oldukları kontrollerde, yanında pasaportu ve uçuş kartı olmaksızın şahsın uçağa girmesine engel olamayarak güvenlik zafiyetine sebebiyet verdikleri tespit edilmiştir.”

Açıklamada, söz konusu olayla ilgili TGS Yer Hizmetleri personelleri, Gözen Security Özel Güvenlik, Gözen Havacılık personelleri ile Havaş yer hizmetleri personelleri hakkında gerekli idari soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.