Atatürk Havalimanı’nda film gibi kaçış

Pazartesi, 25 Şubat 2013 17:51

ataturk-havalimaniAtatürk Havalimanı’nda ilginç bir kaçış olayı yaşandı. Van’dan Türkiye’ye giriş yaptığı kaydedilen İranlı A.G., havalimanı personeline ait kıyafetleri giyip, uçakla İran’a kadar gitti.

İran’dan yola çıkarak Van üzerinden Türkiye’ye giriş yapan A.G, daha sonra İstanbul’a geldi. Havayoluyla tekrar ülkesine dönebilmek için Atatürk Havalimanı’na gelen İranlı şahıs, benzerine ancak filmlerde rastlanabilecek bir plan yaptı.

A.G, Atatürk Havalimanı’nda faaliyet gösteren yer hizmetleri kuruluşu Çelebi Hava Servisi’ne ait personel kıyafetlerinden bir takım ele geçirdi. Henüz apron tarafına nasıl geçtiği tespit edilemese de bu kıyafetleri giyerek Atatürk Havalimanı’na çıkan maceracı İranlı, personel kıyafetleri ile rahatça apronda dolaştı. Daha sonra 22:40′ta Atlasjet’in KK6570 sefer sayılı İstanbul-Tahran uçuşunu yapan uçağın kargosuna gizlenen şahıs, İran’a kadar uçtu. Burada uçağın kargosunun boşaltılması sırasında bitkin vaziyette bulunan İranlı, hastaneye götürüldü.

Airporthaber’de yer alan iddialara göre; durumun Türkiye’deki birimlere haber verilmesinden sonra skandal uçuşun nasıl yaşandığına ilişkin araştırma başlatıldı. Atatürk Havalimanı apronuna hangi kapıdan nasıl giriş yapıldığının tespit edilmesi için havalimanı emniyeti bütün kamera kayıtlarını tek tek incelemeye başladı. Atatürk Havalimanı emniyetini alarma geçiren olayla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlatılırken, Çelebi Hava Servisi başta olmak üzere tüm şüpheliler üzerinde soruşturma yürütülüyor. Havalimanı emniyetinin henüz İranlı adamın sır yolculuğunun nasıl başladığına ilişkin ipucu bulamadığı kaydedildi. Olayla ilgili araştırmaların sürdüğü bildirildi.

ÇELEBİ SKANDALI DOĞRULADI
Bu arada Çelebi Hava Servisi konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Çelebi Hava Servisi açıklaması: Tahran uçağındaki kaçak yolcu konusuyla ilgili Tahran ve İstanbul Emniyet Müdürlüklerince geniş kapsamlı bir soruşturma sürdürülmekte olduğu bilgisi ulaşmıştır. Tarafımızca gerekli incelemeler yapılmakta olup, bilgiler netleştiğinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.