At eti skandalı büyüyor

Pazar, 17 Şubat 2013 10:55

avrupa_komisyonu_et_urunlerinizi_kontrol_edin_h669İngiltere’de okul ve hastanelerdeki yemeklerde de at eti bulunması endişeleri artırırken, at eti tüketen kişi sayısının tespit edilmesinin mümkün olmadığını bildirildi.

Avrupa’da giderek büyüyen at eti skandalı endişe yaratmaya devam ederken, konu ile ilgili yetkili kurumlardan gelen açıklamalar, endişelerin daha da artmasına neden oluyor.
İngiliz Gıda Standartları Ajansı (FSA), İngiltere’de at eti tüketen kişi sayısının tespit edilmesinin mümkün olmadığını bildirdi.

İngiltere’de yürütülen at eti soruşturmasında olayla ilgili olarak birden fazla ülkede ‘ağır ihmal ya da suç unsuru’ bulunması üzerine Avrua alarma geçmişti.

Araştırmaların ne kadar süreceği konusunda bilgi verilmezken, at eti tüketen kişi sayısının bilinemeyeceği bildirildi.

İngiltere Tarım Bakanı Owen Paterson, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada ‘Bu, halka karşı bir komplodur. Bunun, uluslararası bir suç komplosu olduğuyla ilgili hislerim kuvvetleniyor’ dedi.

OKULLARA SIÇRADI
İngiltere’de restoran, bar ve süpermarketlerden sonra okul ve hastanelerdeki yemeklerde de at eti bulunması endişeleri daha da artırdı. Lancashire Eyaleti’ndeki 47 okuldaki yemeklerde at eti DNA’sı tespit edilmesinin üzerine öğrencilere sunulan yemekler toplatıldı. Yetkililer ise öğrencilerin az miktarda da olsa at eti yemiş olabileceğini belirttiler.