‘Aşk Yeniden’ Özge Özpirinçci’nin askerlerini harekete geçirdi!

Salı, 17 Şubat 2015 13:13

Aşk Yeniden Salı akşamı ilk kez izleyicilerle buluştu. Dizinin ekrana geldiği saatlerde Twitter’da konuşulan bir konu ise dizinin başrolü Özge Özpirinçci’ye destek için elbirliği yapanların tweetleriydi. Konuyu ısıtıp gündemleştirmek gibi olmasın biraz deşmeye ihtiyaç var gibi geliyor bana, başlık mı elbette eski sevgili mevzusu.

Diziye gelmeden konunun alt metnine inelim oradan da diziye bağlayalım istiyorum. Malumunuz Özge Özpirinçci uzun süren ilişkisi sonrası eski sevgilisinin evliliğiyle gündemde yer almış, hayatında biri olmasına rağmen “mağdur” vurgusuna nail olmuştu. Kadınların sözde destek tweetlerinde yazansa özetle, 5 yıl ilişki yaşanan adamın ayrılıktan hemen sonra evlenmesinin kadını düşürdüğü mağdur pozisyonun ağıtıydı. Eski sevgilinin düğün günü Twitter’da TT olan ünlü oyuncunun, yeni dizisinin yayını esnasında da bu konuyu konuşan izleyiciler vardı. Özge Özpirinçci’nin askerleri, “yüz üstü bırakılan” genç kadına teselli verirken “bak nasıl da ayakları üstünde duruyor” diyerek övgüler düzüyordu.

Kadını edilgen konuma iten, ilişkide pasif etiket yapıştıran bu anlayış elbette temelini namus algısından alıyor. Bu nedenle biten bir ilişkinin ardından yüz üstü bırakılan kadın oluyordu. Kimin bitirdiği bilinmeyen ilişkide elbette “bırakılan” olarak mimlenmek kadına düşüyordu.

aşk-yeniden-dizisiAsıl ilginç olan ise dizideki karakterle Özpirinçci arasında bağ kurmaya çalışanlardı. “Bak dizide de bıraktı adam” diyenler de vardı, “aferin kıza” diyen de, babasına hak veren de, dizi hashtagi altında “bu kız bırakılır mı?” diye eski sevgiliye laf atan da… Bu dizinin ilgi çektiğini ve daha da ilgi çekeceğini düşünüyorum, nedeni bence tam da burada yatıyor. Kadına kucak açan, kadını pasifize edip gözünde mağdur yaratan izleyici dizideki Zeynep’in mağduriyetine de elbette kucak açtı. Hatta kurguyla gerçeği karıştırıp yargılar savurdu.

Dizi neyi mi anlatıyordu… Yeşilçam filmi Yalancı Yarim’e dayanan bir serinin son halkası Aşk Yeniden. Formalite evlilik ile aynı çatı altına giren Fatih ve Zeynep’in hikayesini anlatıyor, biri sevgilisinin terk etmesiyle kucağında çocuk sokakta kalırken diğeri zoraki evlilikten kaçıyor ve yolları uçakta kesişiyordu. Fatih Zeynep’in bebeğine baba rolü yaparken, Zeynep de Fatih’i şirket evliliğinden kurtarıyor ve hikaye başlıyor.

Hazırlayan: GİZEM MERVE KABOĞLU

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play