Aşırı sağ AP seçimlerine damga vurdu

Pazartesi, 26 Mayıs 2014 12:42

Avrupa Birliği üyesi 28 ülkede yapılan Avrupa Parlamentosu seçimleri aşırı sağın yükselişi ile kıtada deprem etkisi yarattı.

Birliğe üye ülkelerde perşembe günü başlayan oy verme işlemi pazar akşam saatlerinde sona erdi. 751 sandalyeli Avrupa Parlamentosu seçimlerinden alınan ilk sonuçlar, aşırı sağın büyük yükselişine sahne oldu.

Fransa’da aşırı sağ Ulusal Cephe sandık çıkış anketlerine göre, oyların yüzde 25’ini alarak birinci parti oldu. Birliğe şüphe ile bakanların adresi haline gelen partinin Lideri Marine Le Pen, halkın mesajının açık olduğunu söyledi.

Aşırı sağın lideri Le Pen şunları söyledi:
“Halkımız tek politika istiyor; Fransa politikası Fransız halkı için. Dışarıdan daha fazla talimat almak istemiyorlar. Onlar artık ne oy vermedikleri yasalara, ne de genel oy meşruiyeti bulunmayan komiserlere itaat etmek istiyorlar.”

İngiltere’den alınan ilk seçim sonuçları da aşırı sağın yükselişine sahne oldu. Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi sayılan oylara göre seçimi birinci bitirdi. Partinin Lideri Nigel Farage, alınan sonuçların yaratacağı değişikliğin ilerde görüleceğini söyledi.

Partinin lideri Farage, “Avrupa Parlamentosu’nda, birliğe şüphe ile bakanların bulunduğu çok sayıda koltuk kazanacağız. Bunun Avrupa politikasında değişiklik yapıp yapmayacağı sonra belli olacak. Fakat bu, iç politikada büyük bir değişiklik yapacak. Avrupa entegrasyonu şimdiye kadar, sevin veya sevmeyin kaçınılmaz görünüyordu. Bu kaçınılmazlık bu geceki sonuçlarla bitecek” dedi.

Yunanistan’da ise ilk kez radikal sol Syriza seçimi birinci bitirmek üzere. Kemer sıkma önlemlerine karşı politikaları ile bilinen Syriza sayılan oyların yüzde 26’ısından fazlasını aldı.