Artık telefonlarınız 15 dakikada şarj olacak

Çarşamba, 24 Şubat 2016 12:12

Çin’in önde gelen mobil cihaz üreticisi  Oppo, hızlı şarj teknolojisinde büyük bir atılım gerçekleştirdi. Oppo yetkilileri, bu atılımın  bataryası tamamen bitmiş bir telefonu 15 dakika içerisinde yüzde 100 şarj edebileceğini açıkladı.

Daha önce Quallcom’un telefon şarjını sıfırdan yüzde 80′e 35 dakika içinde çıkarmayı başardığı şarj teknolojisi konusunda büyük başarılara imza atan marka, bir ilke imza atarak SuperVOOC ile, Quallcom’un Quick Charge 3.o’ın teknolojisini de geçti. Oppo, yeni hizmetini Dünya Mobil Kongresi’nde izleyicilere sundu.

Tabii Oppo’nun bu ilgi çeken uygulamasının bir çok insanın kafasında soru işaretleri oluşturuyor. Bu teknoloji şimdilik yalnızca microUSB ve USB-C kablolar kullanılarak, 2,500 mAh bataryaya sahip telefonlarda kullanılabilecek. Yani bu bataryanın dışında farklı bataryalara sahip olan cihazlar, hızlı şarj hizmetinden yararlanamayacak.

Yeni ürün, yalnızca Oppo’nun kendi telefonlarında kullanılabilecek. Oppo yalnızca geçen yıl 50 milyona yakın satış gerçekleştirmişti. Oppo’nun bu satış oranı Apple veya Samsung’un satış oranları kadar yüksek değil. Bu durum, muhtemelen yeni teknolojiden  Çin ve  Asya’nın genelinde yaşayan Oppo kullanıcılarının yararlanabileceğini gösteriyor

Henüz prototip halinde olan ürünün satış tarihi bilinmiyor. Ürünün 2016′nın son çeyreğine doğru piyasa sürülmesi bekleniyor.