Artık her şeyin bir ‘Uber’i var!

Çarşamba, 20 Mayıs 2015 12:32

Alışveriş yapmak, arabayı park etmek, yemek pişirmek, temizlik yapmak, kargo yollamak… Bu listeyi daha da uzatabiliriz. Bunlar günlük yaşamımızda yaptığımız işlerin bir kısmı ve artık bunların hepsi için bir uygulama mevcut. Ama bildiğiniz uygulamalardan değil, hepsi için birer Uber mevcut.

Uber’i duymayanınız kaldı mı bilmiyorum ama yine de kısa bir açıklama ile gireyim. Uber’i özel bir araç kiralama servisi olarak adlandırmak aslında yaptığı işi çok basite indirgemek olur ama genel olarak bunu yapıyor. Uber uygulaması üzerinden özel şoförlü lüks arabanızı çağırıyorsunuz, yolculuğunuz bittiği zaman da yine uygulama üzerinden ödüyorsunuz. Hatta şu an Türkiye’ye firmanın Uber Taksi ve UberGO gibi farklı servisleri de girdi. Konuyu Uber’den açmamın nedeni ise artık tüm dünyada bir Uber çılgınlığının yaşanması ve iş yapış modeli olarak birçok uygulamaya da ilham vermesi. Amerika’da Uber’in çalışma prensibine benzeyen şekilde çalışan uygulama ve iş modelleri için bir kelime bile türetilmiş durumda: Uberization!

Push for PizzaDaha iki sene önce 60 milyon dolar fiyat biçilen şirketin şu an ki değeri yaklaşık 50 milyar dolar. Hal böyle olunca da Uber’in çalışma şeklinden ilham alan birçok örnek karşımıza çıkmaya başladı.  Bu sayede yeni tarz uygulamaların iş modelleri ihtiyacınız olan şeye en kısa ve en kolay yoldan ulaşmanızı sağlayacak şekilde evrim geçirmeye başladı. Çok farkında olmasanız da indirdiğiniz ve yeniden güncellediğiniz uygulamalara şöyle alıcı gözle bir daha bakın.

Türkiye’den çıkan uygulamalarda bunu tam olarak göremesek bile özellikle Amerika’da bu iş aldı başını gidiyor. Uber ile dakikalar içerisinde özel şoförlü bir arabanın kapınıza geldiği gibi, yine isterseniz dakikalar içerisinde birçok ihtiyacınız olan şeyi kapınıza getirebiliyorsunuz. Özel terzinizden, masörünüze, berberinizden, bakkalınıza kadar ne isterseniz… Hatta bardan bira sipariş edebileceğiniz uygulama bile var. Örneğin; Push for Pizza uygulaması tek bir tuşla hemen kapınıza pizza getiriyor.

ShypUber ile birlikte oluşan bu yeni ekonomiye kimileri ‘’concierge economy ‘’ diyor. Concierge kelimesinin Türkçe tam olarak karşılığı olmasa da kişiye özel Premium servis olarak çevirebiliriz. Bu uygulamalar kimin için mi? Her işini yapacak yardımcısı olmayan, doğal olarak çok zengin olmayan ama çok meşgul olan profesyonel çalışanlar için diyebiliriz. Özellikle şehir hayatındaki koşturmacadan sonra diğer işleri minimum efor maksimum verimlilik ilkesi ile yapmaya çalışan büyük şehir çalışanları için!

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

 

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 217. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play