Arınç’tan Kılıçdaroğlu’na Ergenekon cevabı

Cuma, 9 Ağustos 2013 09:04

file (3)CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Ergenekon kararlarına yönelik eleştirilerine yanıt veren Bülent Arınç, “bu beğenmediğin mahkemelerin karşısına çıkmak durumunda kalabilirsin” dedi.

Bursa’da partisinin il başkanlığı tarafından Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen bayramlaşma törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ergenekon davası kararlarına ilişkin şöyle konuştu:

“Rahmetli Erbakan 77-78 yaşında cezaevine girsin diye bekleyen insanlar vardı bu ülkede, şimdi Silivri’deki 13. Ağır Ceza Mahkemesine ‘Efendim bu yargılama adil değil, siz zalimsiniz, bu insanları zindana tıktınız’ diyorlar. Bir defa edepli olacağız. Beğensek de beğenmesek de bu mahkemeler olacak, bu hakimler bu savcılar olacak. İyi karar verir, yanlış karar verir, doğru karar verir, eksik olur fazla olur.

Bunların hepsinin çek-balans sistemi içinde kontrol mekanizmaları var. Yargıtay var, en sonunda da bireysel başvuru var. Avrupa İnsan Hakları var. Bunlar varken, bu mahkemeleri ben ‘gayrimeşru tanıyorum’ demek biraz haddini bilmemezlik olur. Ne olur sayın Kılıçdaroğlu bak, bu sözlerden vazgeç. Sonra ‘keser döner, hesap döner, sap döner’ öyle bir söz var. Bak ne olur biliyor musun? Bu beğenmediğin mahkemelerin karşısına çıkmak durumunda kalabilirsin” dedi.