Arınç internetteki ses kayıtları sorusuna cevap verdi

Pazartesi, 3 Şubat 2014 12:54

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç İzmir’de önemli açıklamalarda bulundu. Arınç Sabah – ATV grubunun satışı ile ilgili kimi işadamlarına ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının sorulması üzerine şunları söyledi:

Ben böyle bir ses kaydını dinlemedim. Ama size genel bir cevap vereyim. Yani internette bazı ses kayıtları yayınlanıyor olabilir. Bunlar ne kadar gerçektir? Gerçekleri ne kadar yansıtıyor, montaj mıdır, bunlar konusunda bir bilgim yok. Çok üzüldüğüm bir konu var ki, sayın bakanımızın da en çok uğraştığı, belki de bunların mağdurlarından hepimiz olduğu için, insanların kişilik haklarına saldırı olmasın diye gecesini gündüzüne kattığı bir konudur. Mahkemeler belli bir süre içinde organize suçları ortaya çıkarabilmek için bazı kişilerin dinlenmesi kararını verebilir. Bunun süresi bellidir, ne zaman nasıl biteceği bellidir. Hukuk alanında, bunu uzatan, dışarda yayınlanmasına izin veren, spekülasyonların güçlendirmeye çalışanlar olabilir. Bunlar yanlıştır, hukuka aykırıdır. Hakim ve savcıyla işbirliği yapılan bir dinlemenin üç aylık dinlemenin 13 aya çıkarabildiğini, topluca dinleme kararı verildiğini son gelişmelerle görmüş durumdayız. Türkiye’de bu dinleme rezaleti hepimizi rahatsız ediyor. Biz bu cezaların daha da artırılması için, benim takip ettiğim bir yasa çalışması olmuştu. Denildi ki artırılmaya gerek yoktur.

İkinci konu çok daha çirkin. İnsanlar yurt içinden yurt ışından temin ederek, insanların büyük bir alanın dinlemesini yapabiliyorlar. Tamamen insanların kötü niyetle yaptıkları dinleme. Kimin yaptığını bilemiyorsunuz? Dost sohbetlerinde bir insanı çayı içerken aile konuşmalarında yaptığı konuşmaları birileri dinlemiş ve servise koymuşsa bu bir insanlık suçudur. Ama bir insanın hayatına böylesine müdahale edilmesi kötüdür.