Arınç: ‘Duran adam’ dursun ama 5 dakikayı geçmesin

Çarşamba, 19 Haziran 2013 11:39

arincBaşbakan Yardımcısı Bülent Arınç soruları yanıtladı. Taksim’de başlayan ve hızla yayılan Duran Adamlar eylemi hakkında konuşan Arınç ‘Bu barışçıl bir eylem türü. Bunu kınayacak halimiz yok’ dedi ve eylemcilere tavsiyelerini sıraladı.

Eylemcilerin uzun süre ayakta durmalarını şaşkınlıkla karşılayan Arınç, ”Televizyonda gördüm ama 8 saat durduklarını bilmiyordum. Peki ihtiyaçlarını gidermiyorlar mı? 5 dakika durmalı 6. dakikada işine gitmeli.Bu insanlar çalışmıyor mu, sınavları yok mu?, işleri yok mu?. Eylemciler sağlıklarına dikkat etmeli ve geliş geçişleri engellememeli” dedi.

İşte Arınç konuşmasından önemli satır başları;

SOSYAL MEDYADA CAYDIRICI YAPTIRIM OLMALI

Belki denetlenir. son olaylarda görülen sudur. Elbette tweet atılabilir.Bu çağdaş dünyanın içinde bulunan düzenlemedir. Ancak suça teşvik etmek, olayları tırmandırmak ki bunlardan biri benim ailemle alakaları oldu. ki bunun caydırıcı yaptırımı olmalı. Mevcut kanunlar yetersiz kalmışsa bunun gereğini almak Adalet Bakanlığı’nın görevidir.

Duran Adam

Televizyonda gördüm ama 8 saat durduklarını bilmiyordum. Peki ihtiyaçlarını gidermiyorlar mı? Bu dikkatimi çekiyor. Ama bu kadar uzun süre ayakta kaldıklarını bilmiyordum. Bu şiddet eylemi değil göze hoş gelen bir eylem türü. Bunu kınayacak halimiz yok. Bu barışçı eylem türü.

DURAN EYLEMCİLERE TAVSİYELER

Ama yapanlar açısından şuna dikkat edilmedi.

Geliş geçişler engellenmemeli. Birde kendi sağlıkları önemli. İnsan bu kadar nasıl ayakta kalır. Demek bel boyun fıtığı yok onlarda. Sağlıklarına bir zarar vermesin. Bu eylem anlamlıdır. Bunu teşvik etmek gerekir. Özünde şiddet barındırmıyor. 8 saat bir insan ayakta kalmamalı. 5 dakika durmalı 6. dakikada işine gitmeli.Bu insanlar çalışmıyor mu, sınavları yok mu?

Valiler eylemleri bastırmak için tüm güvenlik güçlerinden istifade eder. Muhalefet bizden terör olayları ve bu olaylar sebebiyle olağanüstü hal uygulamasını talep etmiştir. Ama biz reddettik. Böylesine güçlü hükumetin ne olağanüstü hale yetkileri vardır.

BAHÇELİ BUNU HAZMEDEMİYOR

BBC, Today’s gibi basın organlarının bu olayları nasıl yanlı haber yaptığını biliyoruz. Türkiye’den önce BBC yalan haber yaptı ve ben bunun için tekzip gönderdi. Bahçeli’de bunu eleştirdi. Ben Bahçeli’nin içinde bulunduğu tranvayı anlayışla karşılıyorum. Ak Parti’nin mitinginde ülkücüler katılmıştır. Bahçeli bunu hazmedememiştir. Hakaretin ötesinde parti olarak ne yaparsa yapabilirler. Bahçeli askeri halka kullanacağını söylüyor. Bahçeli tüm gücünüzle çözüm sürenize karşınız ama tabanınızın yüzde 3′ü buna karşı değil. Siz bunu hazmedemiyorsunuz. Siz onları dinleseniz daha iyi olur.