Arınç: Beğense de beğenmese de bu mahkeme kararı

Cuma, 4 Nisan 2014 13:26

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin Twitter hakkında  verdiği karara sert tepki gösterdi. “Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karara uymak durumundayız. Ama saygı duymak zorunda değilim” diyen Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:

Bu karar saygı duymuyorum. Şu anda alınmış olan bu karar, birincil mahkemelere müracaat edilmeden, hukuk yolları tüketilmeden AYM’ye götürmüştür. AYM’nin bunu reddetmesi gerekirdi bu bir.

İkincisi özgürlükler yaklaşımını doğru bulmuyorum. Zira bu ticari şirkettir. Bu şirkette sadece Twitter değil, YouTube’da Facebook’ta ticari şirkettir. Bunun ürününü alıp almamak herkesin tasarrufundadır. Bunun özgürlükle alakası yok. Özgürlük noktasında temel haklar noktasında AYM’de bunca bekleyen dosyalar varken, iki gün önce AYM’nin direkt kendilerine başvurmak suretiyle böyle bir karar almasını ben doğrusu milli bulmuyorum. Bunun yanında ABD’li şirketin savunması yapılırken, bizim milli ahlaki her türlü değerlerimiz bir kenara konuluyor.

5100f43a78f93bulent_arincErdoğan’ın bu sözlerinden bir kaç saat sonra özel bir haber kanalına konuk olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ilginç bir yorumda bulundu. Ancak bu yorum Başbakan’ın sözlerine yönelik değil Ergenekon davasının gerekçeli kararına tepki gösteren eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’aydı. Mahkemenin gerekçeli kararına karşın “ciddiye almıyorum” açıklaması yapan Başbuğ’a Arınç şu sözlerle karşılık verdi:

İlker Başbuğ’un “ciddiye almıyorum” demesinin bir gram bile değeri yok. Bu mahkeme kararı, beğense de beğenmese de bu karar mahkeme kararı. 16 bin sayfaya baktım biraz. Tahlil yapmışlar. Türkiye’de gerçekten derin bir yapı varsa ilk kez yargılama yapılıyor ve gerekçeli karar yazılıyor. Herkesin yaptıkları sayılıyor, doğrudur yanlıştır. Ama 3 hakimin birlikte karar verdiği karara saygılı olmak lazım. “Tanımıyorum bu kararı” demek Lazın İdris’e “Ben de seni tanimayrumm “ demesi gibidir.