Arınç: AYM Başkanı olarak değil egosu incinmiş biri olarak konuştu

Cumartesi, 26 Nisan 2014 14:47

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç’ın yaptığı konuşmayı değerlendirdi.
AYM Başkanı Haşim Kılıç’a ağır eleştirilerde bulunan Arınç, “Keşke olmasaydı, yapılmasaydı. Dünkü konuşma ile AYM Başkanı, yargının ayrı bir erk olarak bulunması gerektiği konumu ve buna yöneltilen itirazları karşılamış değildir. Bence o bir yargıç sıfatı ile, AYM Başkanı sıfatı olarak değil, egosu incinmiş ve siyaset tarafından örselendiği için buna tepki göstermek isteyen bir kişi olarak konuşmasını yapmıştır. Ben bu gidişattan dönmesini tavsiye ederim. Biz geçmişte sayın Başbakanımız ile bir arada olur. Bir tarafta da sayın Ahmet Necdet Sezer bulunurdu. Her konuşmayı yapan AYM başkanı, irtica paranoyası üzerinden, veya başörtüsü, kılık kıyafet serbestliği üzerinden taraftar olmamızdan dolayı konuşmaları üzerinden bizleri döverdi. Bizde sayın Başbakanımızla birbirimize bakar, ya sabır derdik. O sabrın sonunda, artık bu dövücü konuşmaları yapanların hepsi, gitti” dedi.

“AYM’NİN TWITTER KARARINI ELEŞTİRMİŞTİM O NEDENLE Mİ DAVET EDİLMEDİM?”

Toplnatıya davet edilmediğini bu nedenle de üzgün olduğunu belirten Arınç, “Toplantıya davet edilmedim. Oturduğum yerden izledim. Şahsıma, bakanlığıma bu tören ile ilgili bir davetiye gönderilmemiştir. Sebebi nedir kendileri çok daha iyi bilir. Buna üzüldüğümü ifade etmek işitiyorum. AYM’nin Twıtter ile ilgili kararını eleştirmiştim. Bu eleştiriden dolayı olabilir mi? Onu mahkeme başkanına sormak lazım” dedi.

“SAYGISIZLIK İÇEREN CÜMLELER KULLANMASINI TANIDIĞIM SAYIN HAŞİM KILIÇ’A YAKIŞTIRAMADIM”

Kılıç’ın konuşmasında Cumhurbaşkanını, Başbakanı ve Ak Parti hükümetini hedef aldığını belirten Arınç, “Ben sayın Başkanın bir AYM Başkanı sıfatı ile doğrudan siyaseti hedef alana hatta onun ötesinde sayın Başbakanımızı daha çok, hükümetimizi hedef alan bir konuşma yapacağını beklemiyordum ve ummuyordum. Bu konuşmanın, yüzde 70′i, 75′i, sayın Başbakanımıza ithaf edilebilirse, geri kalanı sayın Cumhurbaşkanımızadır. Geri kalan kısmı da bizleredir. Hükümeti, sayın Cumhurbaşkanımızı ayrı tutarsak, Başbakanımızı, bakanları hedef alan bir konuşma yapmasını ve ağır eleştirilerde bulunmasını, hatta saygısızlık içeren cümleler kullanmasını doğrusu tanıdığım bildiğim sayın Haşim Kılıç’a yakıştıramadım. Orası bir yüksek yargı kurumudur. Siyasetle karşı karşıya gelmemesi gerekirdi” diye konuştu.