Arınç: Ananası, Uganda’yı dile dolamamak lazım

Perşembe, 30 Ocak 2014 11:30

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç NTV canlı yayında soruları yanıtladı. Arınç, Başbakan’ın Fethullah Gülen’e ait olduğu iddia edilen telefon görüşmelerindeki ananas ifadesi hakkındaki sözlerine “ananası dile dolamamak lazım” diyerek yanıt verdi.

Arınç, “Uganda’da ananas beni biraz ilgilendiriyor. Türkiye’den birisi telefon ediyor. Koç’un ismi geçiyor, Hocam Uganda’dan ananas geldi diyorlar. Hakperest olmak lazım, birine kızabiliriz, ama bir gerçeği de insanın yeri geldiğinde ifade etmesi lazım.

2010′du sanırım ben 5 ülkeden sorumluyum. Afrika’da Uganda bende. Karma ekonomi kurul toplantıları ekonomik ilişkileri geliştirmek içindir. O amaçla Uganda’da toplantı yapamaya karar verdik. İlk kez gidiyoruz. Uganda ile diplomatik ilişki kuralı 3 yıl olmuş. Büyükelçi gitmiş ama oturacak yeri yok. 40′a yakın iş adamıyla gittik, çok güzel görüşmeler yaptık. Ama biz gittiğimizde bizi karşılayacak büyükelçi yoktu, kalacak yer yoktu. Bizi karşılayanlar oraya okul kuran öğrencilerdi. Yemeğe onlar götürdü, cumhurbaşkanıyla görüşmeye onlar katıldı. 11 yıl önce bu gönüllü insanlar okul kurmuşlar, cumhurbaşkanıyla iç içe çalışıyorlar.

Dolayısıyla bu ananası, bu Uganda’yı dile dolamamak lazım. İş adamlarını yurt dışında yatırım yapması konusunda ayıplamamak lazım” dedi.

“MUHARREM BEY VATANPERVERDİR”

Arınç Başbakan Erdoğan’ın TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz hakkındaki hainlik suçlamalarına ise şöyle karşılık verdi:

TÜSİAD bizim nazarımızda geçmişten bu yana yanlışları olan ama önemli bir kurum. Bu kurumun dostane ilişkiler kurmadığını, muhalefet partisi gibi partimize tavır aldığını biliyorum. AK Parti kurulduğunda önce küçümsediler, sonra sessiz kaldılar. Bize karşı dostane olmadılar. Bir kurumun AK Parti’yi eleştirmesi elbette normaldir. 17 Aralık sonrasında ekonomik açıdan Türkiye’nin itibarını sıfırlamaya yönelik çabalar olduğunu gördük. 100 milyar dolar kaybımız oldu. Büyük bir yabancı sermaye yatırımı gelmişti. Biz devşet otoritesini yerli yerine oturtma kavgası veriyoruz. Sayın Başbaknımız fevkalede üzgün ve kızgın. Bu kadar hizmet ediyoruz. Geçen Mayıs ayındaki tabloya bakın, biz bu tablonun bozulmasından fevkalede üzülürüz.

TÜSİAD’ın Türkiye’de hukuk kalmadı, bundan sonra size hiçbir şey gelmez sözü elbette Başbakanımız’ı yaralamıştır. Sen ateşe benzin dökeceğin yerde Türkiye’de ekonomik istikrarı nasıl koruruz bunu söyle. TÜSİAD’ın bu tavrı geçmişten beri alınmış bir tavır olduğu için Başbakanımız tepki gösterdi.

Ama ben Muharrem Bey’i tanırım, kendisi vatanperverdir biridir. O da üzüldü”