Ariel Castro’dan beteri İngiltere’de çıktı! 3 kadını 30 yıl boyunca tutsak etti!

Perşembe, 21 Kasım 2013 18:37

ABD’de Michelle Knight isimli 13 yaşındaki bir kız çocuğu Ariel Castro tarafından kaçırılmış ve tam 10 yıl sonra özgürlüğüne kavuşabilmişti. Ömrünün en güzel yıllarını tecavüz ve işkenceye uğrayarak geçiren talihsiz kızın hikayesi dünya gündemine damga vurmuştu. Castro ise tutuklandığı cezaevinde intihar etmişti.

Bu tüyler ürpertici hikaye hafızalarda henüz tazeyken çok daha korkunç bir olayın İngiltere’de yaşandığı ortaya çıktı. Başkent Londra’da ’30 yıldır’ alıkonan 3 kadın yapılan operasyon sonucu kurtarıldı. Kurtarılanların kadınların yaşları ve uyrukları 69 yaşında bir Malezyalı, 57 yaşında bir İrlandalı ve 30 yaşında İngiliz olarak açıklandı. Kadınları 30 yıldır alıkoyduğu hatta bir tanesine gün yüzü göstermediği iddia edilen şüphelilerin 67 yaşlarında bir erkek ve kadın olduğu bildirildi.

Operasyonu yapan Scotland Yard yetkilileri kadınların ağır travma altında olduklarını vurguladı. Kadınlara işkence yapıldığı iddia edilirken yetkililer herhangi bir cinsel saldırı bulgusuna rastlamadıklarını belirtti.

Geçen ay Freedom Charity adındaki bir derneği arayarak yardım isteyen kadınlar dernek ile önceden belirledikleri zamanda telefon görüşmeleri yaptılar. Bu görüşmelerde Freedon Charity derneği kadınların evden çıkmaları için psikolojik destekte bulundu. 26 Ekim’de özgürlüklerine kavuştukları açıklanan kadınları tutsak tutan iki şüphelinin İngiliz vatandaşı olmadığı verilen bilgiler arasında. Polis yeterli bilgi topladıktan sonra bu sabah şüpheli iki kişiyi tutukladığını bildirdi.

Tutsak kadınların Freedom Charity’nin televizyonda yayınlanan ve zorla evlendirilen kadınları anlatan bir belgeseni izledikten sonra derneği aramaya karar verdikleri öğrenildi.