‘Arayan kim’ uygulaması rehberinizi kopyalıyor!

Çarşamba, 30 Ekim 2013 12:27
1378841162_iphone-5s-theverge-41020largevergemediumlandscape

Bilmediğimiz bir numara aradığında ister istemez bir tedirginlik oluşur içimizde. “Kim bu ya” diye sormadan edemeyiz. İşte akıllı telefonlarda kullanılan ‘arayan kim’ uygulamaları bu tedirginliğe son verdi. Rehberimizde kayıtlı olmayan numaranın kimin adına kayıtlı olduğunu gösteren uygulama bize böyle bir hizmet sunsa da masumiyetinden bahsetmek mümkün gözükmüyor.

Uygulama dükkanlarından ücretsiz indirilen ‘Arayan kim’ ya da ‘Arayanı Göster’ konseptli uygulamalar, kurulan telefondaki kişi listesini yurt dışındaki sunucuya kopyalıyor. Ancak kurulum sırasında önceden tanımlı olarak ‘kullanıcıya sormadan’ telefon rehberini mobil ağ ya da yerel internet üzerinden yurt dışındaki kendi sunucusuna aktarıyor.

Genel olarak “Numara Paylaşım Kulübü” olarak adlandırılan bu uygulamanın rehberini almasını istemeyen kullanıcının, programı indirdikten sonra ivedi olarak cihazın her türlü internet bağlantısını kesip, ayarlar menüsüne girerek önceden işaretli olan kutucuğun içerisini boşaltması gerekiyor.

“Numara Paylaşım Kulübü” açıklamasında ise “Bu, daha da iyi bir arayan-görme deneyimi için kullanıcılar tarafından paylaşılan dünyanın en büyük telefon numarası ağıdır. Uygulama ayarlarını değiştirerek kulübe istediğiniz an katılabilir ya da ayrılabilirsiniz. Eğer ayrılmak isterseniz paylaştığınız bağlantıların tümü kulüpten otomatik olarak silinir. Ancak ayrıldığınızda paylaşılan milyonlarca numaraya erişemezsiniz” açıklamasına yer veriliyor.

Yazılım sunucuya aktarırken kişi hangi isimle kayıt ediyorsa o isimle gönderiyor. Dolayısıyla birini rehberine kötü bir isimle kaydeden kişinin listesi, sunucuya aktarıldıktan sonra başka makinelerde de aynı kötü isimle görülebiliyor.

Yazılımın bir başka özelliği ise herhangi bir cep numarası çevrildiğinde o numaranın sahibinin ismi ekranda görülebiliyor. Mobil abone, GSM operatöründen numarasının gizli kalmasını istese bile bu tür uygulamalar dolayısıyla kimliği belirlenebiliyor.

Tags