Aranan Adam Kara Kutu Edward Snowden

Pazartesi, 1 Eylül 2014 15:21

Wired dergisine çok özel bir röportaj veren Edward Snowden yine dünyayı sarsacak gizli bilgileri paylaştı. Kara Kutu Edward Snowden bu sefer neler anlattı? İldem Wilson Dipnot Tablet için yazdı.

Aranan Adam Kara Kutu Edward Snowden

Wired dergisine çok özel bir röportaj veren Edward Snowden yine dünyayı sarsacak gizli bilgileri paylaştı.

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’den sızdırdığı gizli istihbarat belgeleri ile dünyayı sarsan bilgisayar uzmanı ve eski CIA analisti Edward Snowden son 1 yılı aşkın bir süredir Moskova’da saklanıyordu. Bu süre zarfında kimseyle görüşmeyen ve pek röportaj vermeyen Snowden kendi de bir NSA muhbiri olan gazeteci James Bamford’a konuştu. NSA üzerine yazdığı üç kitabı bulunan 67 yaşındaki deneyimli gazeteci James Bamford, aylarca Snowden’in izini sürdü ve sonunda kendisi ile Moskova’da buluştu. Wired dergisinin kapağına taşıdığı röportajda Edward Snowden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

2013 Haziran ayından beri Rusya’nın verdiği geçici oturma izni ile Moskova’da bulunan Edward Snowden gizli belgeleri sızdırmak suçundan ABD tarafından aranıyor. ABD hükümeti tarafından vatan haini ilan edilen Snowden bu suçlamayı reddediyor. Vatan haini suçlaması konusunda Snowden’in savunması istihbarat bilgilerini başka bir ülkeyle değil direk halk ile paylaşmış olması. Snowden ayrıca NSA’ye hangi belgeleri sızdırdığı konusunda da yardımcı olduğunu söylüyor. Sistemde bıraktığı izlerle NSA’nin hangi belgelerin sızdığını rahatlıkla görebileceğini, ulusal güvenliği tehdit edecek bilgileri sızdırmadığını söylüyor.

edward1Snowden ile Moskova’da adını gizli tuttuğu bir otelde buluşan gazeteci James Bamford Snowden’in eyleminin bir hainlik olarak görülemeyeceğini söylüyor. Bamford’a göre Snowden’in eylemi Snowden’in kendi deyimi ile “vatansever” bir eylem. Belgelerin hem ABD’de hem de dünya çapında yarattığı farkındalık ve ABD’de Snowden’in ardından yapılan reformlar da bunun birer göstergesi.

Yakalanmak dışında Snowden’in karşı karşıya kaldığı başka bir tehlike de kendisinin sızdırmadığı belgelerin ona atfedilmesi. NSA’de halen başka kişilerin de belge sızdırdığını ve bu belgelerin kendisine ait olmadığını söylüyor Snowden. James Bamford’un araştırmasına göre de Snowden’in belgeleri içinde yer almayan ama dünya basınında yeralan bazı sızıntılar mevcut. Bu belgeler ulusal güvenliği tehdit ederse bunlardan da yine Snowden sorumlu tutulabilir.

Wired röportajında Snowden NSA ve CIA’de çalıştığı süre zarfında tüm gizli belgelerin tamamına giriş yapabildiğini anlatıyor. Snowden belli bir zaman sonra gördüklerinden rahatsız olmaya başlıyor. Amerikan İHA’larının öldürdüğü insanlar, herhangi bir suç şüphesi dahi bulunmayan milyonlarca masum ABD’linin telefonlarının dinlenmesi, maillerinin okunup kaydedilmesi Snowden’i vicdanen rahatsız ediyor. Snowden, ABD’nin bununla da kalmayıp milyonlarca Filistin ve Arap kökenli ABD vatandaşının telefonlarının dinlendiği ve bu bilgilerin hiçbir filtreden geçirilmeden ham bilgi halinde İsrail istihbaratı ile paylaşıldığını anlatıyor.

Snowden röportajda çok büyük başka bir iddia daha ortaya atıyor. Snowden NSA’in 2012 yılında sivil savaşın ortasında olan Suriye’nin ana internet şebekesine giriş yapmaya çalıştığını anlatıyor. Snowden’in anlattıklarına göre bu sırada yaşanan teknik bir problem sonucunda Suriye’de tüm internet kesiliyor. Bunun üzerine NSA panik içinde şebekeye giriş yapma girişimlerini gösteren izleri örtmeye çalışıyor ancak bunu başaramıyor. Suriye o sırada iç savaşta olmasından dolayı internet kesintisini araştırmıyor. Snowden amirinin kendisine şakayla karışık “Yakalanırsak suçu İsrail’e atarız” dediğini anlatıyor.

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play