Apple’ın etkinliğinde yanıtlamadığı 10 soru

Salı, 16 Eylül 2014 15:37

Apple uzun zamandır beklenen sektörü derinden etkileyecek olan ürünlerini tanıttı. Peki, bu ürünler ve getirdiği yenilikler ne? Salih Aksu, Apple’ın etkinliğinde yanıtlamadığı 10 soruyu Dipnot Tablet için kaleme aldı.

Apple’ın etkinliğinde yanıtlamadığı 10 soru

1) Apple Watch’un batarya ömrü: Tim Cook etkinlikte bu noktaya hiç değinmedi. Ara sıra konuşmalarında “Tüm gün boyunca” gibi tabirler geçse de Apple Watch’un batarya ömrü konusunda bir ipucu verilmedi.

2) Ekran Boyutları: Apple Watch’un ekran boyutları hakkında da bir bilgi gelmedi. Cook retina ekrana sahip olduğunu söyledi ama boyutlarından bahsetmedi. Ekran parlaklığı da gün ışığında kullanım için oldukça hassas bir nokta.

3) Tek başına ne kadar kullanışlı?: Apple Watch’u bir iPhone ya da iPad’iniz olmadan kullanabilirmisiniz? İşte bunu bilmiyoruz. Ama anladığımız kadarıyla saat, telefon ve tabletlerin birer uzantısı olacak.

4) Apple Watch Edition kaç para?: 349 dolar başlangıç fiyatıyla piyasaya çıkacak olan Apple Watch’un en üst modeli olan Edition kaç dolar olacak? Malum 18 ayar altın olacağını Cook bizzat kendi söyledi.

iphone-65) Neden 6 aydan fazla beklememiz gerekiyor: Apple Watch’un 2015 yılının ilk aylarında çıkacağı duyuruldu. Neden? Apple özellikle yeni yıl sezonunda çok büyük satışlar yapıyor. Ama saatler bu satışlara yetişemeyecek gibi görünüyor. Üretim aşamasında bir sıkıntı mı var? Yoksa saat biraz erken mi duyuruldu?

6) Apple Pay ödemelerinden kesinti ne olacak? Etkinliğin en yenilikçi açıklamalarından biri de Apple Pay oldu. Ancak Apple bu ödemelerden ne kazanacak? İş modeli ne olacak ve her ödemeden komisyon kesilecek mi?

7) Apple Pay saatlerde nasıl çalışıyor? Telefonlarda parmak izi onayı ile ödeme yapmak mümkün, ancak bu saatlerde nasıl çalışacak? Her seferinde ödeme onayı için bir kod mu girilecek? Ya da telefon üzerinden mi onay verilecek? Eğer telefondan onay vereceksek bu özelliğin saatlerde olmasının anlamı ne?

8) iCloud güvenliği ne alemde? Daha geçen hafta ortalık ünlülerin çıplak fotoğrafları ile inliyordu. Özetle Apple “Fotoğraflarınızı çaldırdık şimdi bize kredi kartı bilgilerinizi verin” mi diyor? iCloud için yeni fiyat güncellemesi yapıldı ama güvenliği konusunda tek laf edilmedi.

9) Bedava albüm için U2’ya ne kadar ödendi? Evet bunu da açıkçası merak ediyoruz. Apple tüm iTunes kullanıcılarına U2’nun son albümünü bedava veriyor. Peki, bunun için Apple ne kadar ödedi?

10) Beats’e ne oldu? Apple Dr. Dre’nin kulaklık markası Beast’i büyük bir patırdı ile satın almıştı. Ancak geçen haftalarda Cook ile Dre arasında geçen ice bucket challange dışında bir münasebetlerini görmedik? Sahi ne oldu kulaklıklara?

Yazının tamamı için:

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play