Apple’ın başı dertten kurtulmuyor! iPhone 5S’teki problemlerin nedeni ne?

Pazartesi, 14 Ekim 2013 11:26

iPhone-5s-3Geçtiğimiz ay düzenlenen Apple etkinliğinde tanıtılan iPhone 5s, dünyada ilk kez kullandığı 64 Bit mimarili A7 mobil işlemci ve M7 hareket sensörü ile oldukça beğeni toplamıştı.

KENDİLİĞİNDEN KAPANIYOR

Ancak 64 Bit mimarili işlemci, sağladığı avantajlarının yanında beraberinde bir takım sorunlara da yol açmıştı. iPhone 5s’te ilk olarak Apple’ın iWork (Pages, Numbers ve Keynote) uygulamalarında yaşanan göçme sorunları fark edilmişti. Herhangi bir iWork uygulamasını açan kullanıcılar bir işlem yapmaya çalıştıkları zaman, iPhone 5s tabiri caizse mavi ekran hatası veriyor daha sonra da cihaz kapanıp yeniden açılıyordu.

64 BİT İŞLEMCİ SORUNUN KAYNAĞI

iOS 7′den dolayı böyle bir hatanın yaşandığını düşünülse de, sorunun 64 Bit işlemciden kaynakladığı kısa süre sonra fark edildi. Apple, iPhone 5s’in lansmanından sonra 64 Bit işlemci için uygulama geliştiricilerine sunduğu yeni Xcode’u kullanmalarını tavsiye etmişti. Ancak iWork uygulamalarında yaşanan sorunlardan sonra Apple daha kendi uygulamalarını bile 64 Bit için optimize etmediği ortaya çıktı.