Apple’dan Yeni Haberler Var

Pazartesi, 15 Haziran 2015 14:33

Apple hafta başında gerçekleştirdiği konferansta yine bazı bombalar patlattı. Her yıl yapılan WWDC (Worldwide Developers Conference) etkinliğinde daha çok uygulamalar üzerinde duran şirket iOS 9’dan Apple Music’e kadar birçok yenilik tanıttı.

Geliyor

Apple cihazlarınızı tekrar güncellemeye hazır olun çünkü iOS 9 bu sonbaharda bizlerle beraber olacak. Şu an için sadece geliştiricilere açılan işletim sistemi henüz beta versiyonunda. Bu versiyondaki ilk güzellik ise güncellemenin bir önceki versiyona göre daha az yer kaplayacak olması. Bir güncelleme yapmak için neredeyse tüm uygulamaları silmek zorunda kalanlar için güzel bir haber. Örneğin; iOS 8 4,6 GB yer isterken iOS 9 sadece 1,6 GB yer isteyecek. Ayrıca iOS 8 gibi tüm cihazları destekleyecek.

iOS 9 ile beraber daha akıllı bir Siri de geliyor. Artık Türkçe konuşmaya da başlayan Siri isimli kızımız alışkanlıklarınız ve yapacağınız işler konusunda tavsiyeler de vermeye başlayacak. Örneğin; takviminizde önceden ayarlanmış bir toplantınız varsa Siri yolculuk yapacağınızı tahmin edip o anki trafik ve yol durumunu size bildirecek. Trafik demişken yeni güncelleme ile Apple haritalarına toplu taşıma rotaları ve varış zamanları gibi güzel özellikler de geliyor.

iOS 9 3News Uygulaması

Apple’ın konferansta lanse ettiği bir diğer yenilik ise News isimli uygulama oldu. News uygulaması firmanın anlaşmalı olduğu birçok yayıncıdan içerik çekiyor ve size sunuyor. Bunu yaparken de zengin tipografi ve animasyon seçeneklerini de kullanıyor. Uygulama ile gelen Photo Mosaic özelliği ise fotoğraflar için bir çeşit galeri özelliği sunuyor. Uygulamada bir parmak hareketi ile farklı içeriğe veya farklı bir yayıncının sayfasına gidebiliyorsunuz. İçerik okutma konusunda oldukça iddialı gelen News uygulaması kullanıcılardan geçer not alacak mı, bekleyip göreceğiz.

Spotify’a Rakip Geldi: Apple Music

Spotify şimdi kara kara düşünmeye başlamış olmalı çünkü uzun zamandır beklenen ve neden bu kadar geciktiği bir türlü anlaşılamayan Apple Music sonunda tanıtıldı. Apple Music aynı Spotify gibi ayda 10 dolara bünyesindeki müziklere sınırsız erişim sunuyor. Ayrıca ilk üç ay deneme süresi de ücretsiz. Firma ailenin farklı üyelerini düşünerek bir de aile paketi yapmış. Bu planda da 6 kişi ayda 15 dolara istediği gibi müzik dinleyebiliyor.

Apple Music üç ana kısımdan oluşuyor: Müzik arama motoru, canlı radyo istasyonu ve sanatçıların hayranları ile etkileşimde bulunabileceği sosyal medya platformu. Diğer müzik servislerinden farklı olan da bu üçüncü madde diyebiliriz. Çünkü Apple Music’te müzisyenler daha önce yayınlanmamış kayıtlarını buradan fanları ile paylaşabilecekler, canlı kaydettikleri müzikleri sunabilecekler. Bunların hepsi ayda 10 dolara dahil. Ayrıca Siri’yi de Apple Music’te arama yapmak ve parça çalmak için kullanabilirsiniz. Örneğin en iyi on parçayı çal dediğinizde Siri bu parçaları çalabilir.

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 221. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play