Apple Music hakkında bilmeniz gerekenler

Salı, 7 Temmuz 2015 10:16

Yaklaşık 15 sene önce müzik dinleme alışkanlıklarımızı kökten değiştirip iTunes ve iPod ile adeta bir devrim yapan Apple müzik piyasasını tekrar sallamak için kolları sıvadı.

Öncelikle müzik konusunun Apple için ayrı bir önemi var çünkü iPodlar ile başlayan serüven neredeyse iflas etmekte olan bir şirketi yeniden diriltmiş ve ikinci baharını yaşatmıştı. Ardından da Apple’ı tutabilen olmadı!

Eğer iPhone kullanıcısı iseniz bu hafta gelen iOS 8,4 güncellemesini yapmanızı tavsiye ederim. Bu güncelleme işe şirketin uzun yıllardır üzerinde çalıştığı ve bir türlü lanse edemediği Apple Music servisini de görmüş olacaksınız. Bazılarına göre geç kalmış bir karar bazılarına göre ise potansiyeli oldukça yüksek bir servis. Peki, Apple Music’de neler var?

Öncelikle Apple Music’i kullanmak diğer rakipleri gibi paralı ve aylık 9,99 dolar. En yakın rakibi ve çevrimiçi müzik dinleme piyasanın şu an için hakimi olan Spotify’da da fiyat aynı, yani aylık 9,99 dolar. Her iki şirkette aynı zamanda reklamlı olarak kullanabileceğiniz ücretsiz servisini de sunuyor.

Apple Music’i açıp alt menüde bulunan sizin için kısmına giderseniz burada sevdiğiniz sanatçılar ve müzik türlerini belirtebilirsiniz. Ayrıca servis sizin müzik arşivinizi de tarayarak hangi müzikleri tercih ettiğinizi anlayıp size ona göre tavsiyelerde bulunabiliyor.

Beats 1 Radio

Servisin asıl avantajlarından biri Beats 1 Radio. Beats 1 sevdiğiniz şarkıcıları size farklı yollarla ulaştırmak için kurulmuş bir kanal. Apple burada diğer servislerden nasıl daha farklı olurum sorusunun cevabını bulmuş gibi gözüküyor. Çünkü burada ünlü ve sevdiğiniz sanatçıların Apple Music’e özel içeriklerine ve şarkılarına ulaşabileceksiniz. Şimdiye kadar Dr. Dre, Elton John, Pharrell Williams gibi şarkıcılar buraya özel konserler ve şovlar gerçekleştirdiler. Bu bölüm bile bazı fanların servise üye olmalarını sağlayabilir. Yakın zamanda Türkiye’de de yerel sanatçılar ile benzer çalışmalar yapılabilir. Bu kanal sadece ünlüler için değil bu arada. Bir çok kişi tarafından yapılan başka şovlar da Beat 1 Radio’nun sunduğu avantajlardan biri.

Connect

Benim ilgimi çeken diğer özelliği ise servisin bir sosyal gibi çalışan Connect ismindeki bölümü oldu. Beats 1 Radio’dan sonra Apple Music servisinin farklılaştığı bölümlerden biri olan bu bölüm sanatçılardan gelen bildirimleri gösteren Twitter benzeri bir yapıya sahip. Burada ünlü sanatçılar fanları ve takipçileri ile iletişim kurabiliyor. Apple Music’de veya iTunes’da bir şarkısı olan herhangi bir müzisyen burada bir hesap açabiliyor. iTunes’dan bir şarkı satın aldığınızda ise artık direk o şarkıcıyı Connect’de takip etmeniz öneriliyor. Burada sanatçılar şarkı ve söz demolarını paylaşıp sizlerden fikir alabiliyor ya da kafasına esen istediği bir konuda paylaşımda bulunabiliyor.

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 224. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play