Apple etkinliğinde bilmeniz gereken 3 önemli yenilik

Pazartesi, 15 Eylül 2014 10:32

Apple uzun zamandır beklenen sektörü derinden etkileyecek olan ürünlerini tanıttı. Peki, bu ürünler ve getirdiği yenilikler ne? Salih Aksu, Apple etkinliğinde bilmeniz gereken 3 önemli yeniliği Dipnot Tablet için kaleme aldı.

Apple Etkinliğinde Bilmeniz Gereken 3 Önemli Yenilik

Daha büyük bir iPhone, mobil ödemeler ve akıllı saat… Apple nihayet çok uzun süredir beklenen ve mobil sektörü derinden etkileyecek üç büyük yeniliğini geçen gün yapılan etkinlikte duyurdu. Yeni iPhone etkinliği ile Apple, tüm dijital hayatları bir kez daha derinden değiştirmeyi vaad ettiğini gösterdi. Sadece iPhone değil, Tim Cook’un ilk defa kullandığı “One More Thing” kalıbı ile (bu cümleyi rahmetli Steve Jobs büyük bir şey açıklayacağı zaman kullanırdı) Apple Watch’u duyurdu. Bir saat olmaktan çok uzak olan bu cihaz, dijital literatürümüze “Sözsüz İletişim” kavramını kazandırdı. Bununla beraber birçok teknoloji otoritesine göre geçen haftanın “en yenilikçi” ürünü Apple Pay oldu.

Apple’ın yeni duyurduğu yenilikleri sadece “Yeni iPhone” kalıbı altında sıkıştırmak biraz insafsızca olur. Çünkü bu etkinlikte tanıtılan teknolojiler, Apple’ın rekabet yaratan yenilikçi vizyonunu bir kez daha gözler önüne serdi. Apple Pay ile tüm ödeme alışkanlıklarımızı değiştirmeyi vaad eden Apple, merakla beklenen akıllı saati ile de “sözsüz iletişim – wordless communication” kavramını kazandırıyor hayatımıza. Apple Watch ile hisslerinizi dokunuşlar ve titreşimlerle sevdiğiniz insana ulaştırmanız mümkün.

iphone-6Daha Büyük Bir iPhone

Yenilenen bir tasarımla gelen iPhone 6 iki farklı boyutta. iPhone 5S’ten bile büyük olan iPhone 6 ve ondan da büyük olan iPhone 6 Plus. Etkinlikte konuşan Apple CEO’su Tim Cook yeni iPhone 6′ların ürettikleri en ince telefon olduğunu söyledi. Yeni jenerasyon iPhone’ların ekranında Retina HD görüntü teknolojisi kullanılıyor. iPhone 6 Plus yani geniş ekranlı iPhone modeli 7.1 mm, iPhone 6 ise 6.9 mm inceliğinde…

İki modelde de yeni A8 işlemci görev yapıyor. 64 bit desteğine sahip olan ve 20mm üretim sürecinden çıkan yeni işlemci A7′den fiziksel olarak yüzde 13 daha küçükmüş. Buna rağmen performansının yüzde 25 daha yüksek olduğu açıklandı. Ayrıca yüzde 50′ye kadar daha tasarruflu olacağı söyleniyor. Bu iyi haber ama ne kadar gerçekçi olduğunu telefonlar piyasaya çıktığında göreceğiz. A8 işlemciye, sensörleri kontrol eden M8 işlemcisi de yardım ediyor.

iPhone’lar artık yatay ekranda da kullanılabilecek. Tıpkı küçük iPhone ekranlarını genişçe iPad formatında kullanmak gibi… Yani ana iPhone ekranındayken telefonunu yatay forma getirdiğinizde artık cihazı geniş ekran olarak yatay formatta kullanabileceksiniz.

Halihazırda uygulama geliştiricileri iPhone 6 için oyun yapmaya çoktan başladılar bile. Super Evil Megacorp isimli şirket de bunlardan biri… Tıpkı oyun konsolunda oyun oynar gibi iPhone üzerinden oyun oynama deneyimi yaşayacaksınız.

ihpne4Cep Telefonu Operatörlerine Kabus: Wifi Üzerinden Görüşme

Yeni iPhone’larda bulunan M8 hareket işlemcisi sayesinde artık bisiklete binerken veya koşu yaparken kayıt tutabilecek ve kat ettiğiniz mesafeyi gerçek zamanlı görebileceksiniz.

Bunun dışında WiFi üzerinden artık telefon aramaları yapmak da mümkün. WiFi ağından kopmanız durumunda ise normal hücresel ağ üzerinden telefon görüşmesine devam edebileceksiniz.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta 8 megapiksel dahili kamera bulunuyor. iPhone 5S’e kıyasla daha yeni bir sensöre sahip olan yeni iPhone modellerinde iki kat daha hızlı odaklama yapabiliyorsunuz.

Apple Pay: Yenilikçi Bir Ödeme Metodu!

Apple; iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ı tanıttığı etkinlikte ödeme sistemlerine de ciddi bir biçimde yer ayırdı. Böylelikle şirket ödeme konusunu ne kadar ciddiye aldığını da gösterdi ve basın toplantısının bu bölümünde NFC özelliğini resmen tanıtmış oldu. Sahnedeki konuşmasına ödemelerle ilgili istatistiklerle devam eden Tim Cook, ödeme pazarının büyüklüğüne vurgu yaptı. Günlük olarak 200 milyon işlemin gerçekleştiği ABD’de toplam işlem boyutu ise 12 milyar doları buluyor.

Apple’ın yeni ödeme sistemi Apple Pay, kredi kartlarını kendi içinde güvenli bir şekilde saklayacak. MasterCard, Visa ve American Express ile bu konuda bir anlaşma imzalayan Apple, böylece çok güçlü bir ödeme eko sistemine katkıda bulunacak. Apple Pay, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri ile birlikte destekleniyor olacak.

Hazırlayan: SALİH AKSU

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play