Apple akıllı saat ile iddialı geliyor!

Salı, 5 Mart 2013 09:20

apple-akilli-saat-uretecek1Apple’ın üzerinde çalıştığı akıllı saatin (Iwatch), şirkete TV satışından daha fazla kar sağlaması bekleniyor.

Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz aylarda Apple’ın gelecek dönemde büyümesini desteklemek amacıyla televizyon üreteceği yönünde ipucu vermişti. Apple’ın piyasaya sunması beklenen akıllı saat satışından elde ettiği karın, piyasaya sunma hazırlığında olduğu konuşulan akıllı televizyon ürününden sağladığı karı geçebileceği belirtiliyor.

Citigroup Inc. Analisti Oliver Chen, küresel saat sektörünün 2013 yılında 60 milyar dolar üzerinde gelir elde etmesinin beklendiğini belirtti. Araştırma Şirketi IHS Electronics & Media’ya göre ise TV sektöründe bu yıl 119 milyar dolarlık satış bekleniyor.

TV satışından elde edilen gelirlerin daha düşük kaldığını kaydeden Chen, kol saatleri sektöründe kar marjının yüzde 60 oranında olduğunu söyledi.
Bloomberg Analisti Anand Srinivasan ise, söz konusu rakamın televizyondan elde edilen karın dört katı büyüklüğünde olduğunu ifade etti.

Chen, Apple’ın iPod gibi piyasada fark yaratacak yeni bir ürün piyasaya sunması ile bir dizi fırsatı yakalayabileceğine dikkat çekerek Apple’ın için 6 milyar dolarlık fırsatın söz konusu olabileceğini belirtti.

Akıllı telefon satışlarında Samsung ile rekabetin kızışmasıyla Eylül ayında zirve seviyeyi test etmesinden bu yana Apple hisselerinin hızla gerilemesi, Tim Cook’u yeni ürün arayışına itmişti.

100 TASARIMCI ÇALIŞIYOR

Geçtiğimiz ay şirkete yakın kaynaklar, iPhone ve iPad’in bazı özelliklerine sahip olacak Apple’ın akıllı saati üzerinde 100 tasarımcının çalıştığını belirtti.

Kaynaklara göre, Bluetooth desteğinin de olacağı akıllı saatin özellikleri arasında kullanıcıların arama yapmasını ve harita koordinantların tespiti gibi bir dizi özellik bulunuyor.

Bu yıl içinde tanıtılması beklenen saatin materyalinin kavisli cam olacağı belirtilenler arasında yer alıyor.