AP seçimlerinde AB karşıtları sandalye sayısını artırdı

Pazartesi, 26 Mayıs 2014 10:39

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin Fransa ayağında tam bir deprem yaşandı. Avrupa’nın genelindeki AP seçimlerinde AB karşıtları yükselişe geçti.

Fransa’da AB karşıtı Ulusal Cephe (FN) tarihi rekorla oyların yüzde 25’ini alırken iktidar partisi yüzde 14’te kaldı. FN, ülkede erken seçime gidilmesini istedi. Enerji Bakanı Segolene Royal, “Bu, küresel çapta bir şok” yorumunu yaptı.

Avrupa Parlamentosu’nun 751 yeni üyesini belirlemek üzere 22 Mayıs’ta başlayan seçim süreci dün sona erdi. Seçimlerin en çarpıcı sonucu Fransa’da ortaya çıktı. Sandık çıkışı yapılan anket sonuçlarına göre aşırı sağcı Ulusal Cephe, Avrupa Parlamentosu’na 24, merkez sağdaki Halk Hareketi Birliği (UMP) 20, iktidardaki Sosyalist Parti ise 13 parlamenter gönderecek. Sonuçları değerlendiren Ulusal Cephe’nin kurucusu ve onursal başkanı Jean Marie Le Pen, zaferlerini “Bu bir depremdir” sözleriyle ilan ederken kızı ve Ulusal Cephe’nin şu anki lideri Marine Le Pen, Cumhurbaşkanı François Hollande’ın bu sonuçların ardından meclisi lağvederek erken seçimlere gitmesini istedi. Seçim zaferinin kesinleşmesinin ardından basına açıklama yapan Le Pen, “Fransız seçmenin bugün iradesini güçlü bir şekilde sandığı yansıtmasının ardından Cumhurbaşkanı Hollande başka ne yapabilir” ifadesini kullandı. Enerji Bakanı ve Sosyalistlerin eski cumhurbaşkanı adaylarından Segolene Royal, FN’nin zaferi için “Bu, küresel çapta bir şok” değerlendirmesinde bulundu.

KOMŞUDA SOL, ALMANYA’DA SAĞ

28 ülkedeki AP seçimlerinde oy kullanma oranı yüzde 43,11 olarak açıklanırken AB yanlıları için en sevindirici sonuçlardan biri Almanya’da alındı. Başbakan Angela Merkel’in partisi oyların yüzde 36’sını alırken koalisyon ortağı merkez sol yüzde 27 destek topladı. Yunanistan’da ise Merkel’in kemer sıkma politikalarıyla savaşan sol parti Syriza yüzde 30’la 1. parti oldu.
Kıbrıslı Türkler oy kullanamadı

Güney Kıbrıs’ta Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde az sayıda Kıbrıslı Türk oy kullandı. Güney Kıbrıs’a giden bir grup Kıbrıslı Türk, “adres bilgilerinin olmadığı” gerekçesiyle oy kullanamadı. Kıbrıslı Türklerden sorunsuz oy kullananların sayısı 1869 oldu. AB genelinde merkez sağ partilerin 217, merkez sol partilerin ise 201 sandalyeyle AP’de temsil edilecekleri tahmin ediliyor. Bu tablo, AB yanlısı bu grupların 2009’daki seçimlere oranla parlamentoda yüzde 10 küçülmeleri anlamına geliyor.