Antibiyotik tüketenlere uzmanlardan öneriler

Salı, 19 Mart 2013 09:56

172936Şifa niyetine aldığımız antibiyotikler sağlığımızı tehlikeye mi atıyor?, Dünya antibiyotik tüketiminde nasıl bir politika izliyor?, Türkiye antibiyotiklerin bilinçli kullanılması açısından nerede duruyor? İşte bu soruların tüm cevabı uzman görüşlerinde;

Prof. Dr. Serhat Ünal -Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı

Son zamanlarda tıp dünyasının yaşadığı en büyük sıkıntılardan bir tanesi bilinçsizce antibiyotik kullanımı. Biz mikrobu öldürmeye çalışırken bir yandan da artık vücut direnç kazanmaya başlıyor. Bu konuda sadece çalışmalar yapmak da yetersiz; çünkü hem Antibiyotik yazan doktorlar hem de halkın biliçlendirilmesi için eğitimler verilmeli mutlaka. Çünkü vatandaş doktora gidiyor diyor ki “İşte Ayşe hanıma iyi gelmiş Mehmet beyi iyileştirdi o yüzden bana da bu antibiyotikten yazar mısın?” Diye doktordan Antibiyotik istiyorlar doktorda veriyor. Bu kesinlikle yanlış bir yöntem. Halk tarafından en ufak bir ağrı ya da sızı da ağrı kesici kullanılıyor bunun bir zararı yok herhangi bir yan etkisi de yok; ama antibiyotik kullanımı bu kadar masum değil. Antibiyotiklerin kısa vadede olmasa bile uzun vadede yan etkileri de görülecektir. Çok basit bir örnek vereyim: Nezle grip gibi hastalıklarda çok tercih edilen bir tedavi antibiyotik; ama asla kullanılmaması gerekiyor. Çünkü vücuttaki mikroplar artık antibiyotiğe karşı dirençli hale geliyor. Çok dikkatli kullanmak gerekiyor ve her hastalığınızda antibiyotik tedavisine başvurulmaması gerekiyor.

Prof. Dr. Ziya Mocan- İç Hastalıklar Uzmanı
Aşırı Antibiyotik kullanımı konusunda İngilizler çok haklı. Neredeyse isteyen herkese antiboyitik yazılıyor bu çok ciddi bir sorun üstüne basa basa söylemek istiyorum. Kesinlikle reçetesiz satış olmamalıdır. Özellikle devlet hastanelerinde hekimler hastalarına yoğunluktan yeterli zaman ayıramıyor. Bu nedenle de her enfeksiyon hastasına iyi gelebileceğini düşündükleri için bu ilaçları daha rahat yazıyor. Hekimler, ‘Ona iyi gelmezse, buna iyi gelir’ zihniyetiyle birden çok rahatsızlığı olan bir hastaya, asıl hastalığına çözüm olabilecek ilaç yerine daha geniş semptromlu yani birçok hastalığı kapsayan ilaçlar yazıyor. Hekim bir nevi kendini garantiye alıyor. Ama hasta açısından bakacak olursak olaya Vücut, ihtiyacı olmayan antibiyotiği alıyor. Bu da kısa vadede olmasa bile uzun vadede ciddi bir sıkıntılara yol açacaktır.

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Göğüs Hastalıkları Uzmanı
Antibiyotikler sadece bizde değil tüm dünyada en çok kullanılan ilaçlardan ve bu ilaçlar çoğu zaman gereksiz yere veriliyor. Bu hem bakterilerin direnç kazanmasına yol açıyor hem kullananları ilaç yan etkilerine maruz bırakıyor ve hem de çok ciddi ekonomik kayıplara yol açıyor. Modern tıbbın şu anda ve özellikle de ileri ki senelerde daha da büyüyecek olan meselesi antibiyotiklere dirençli bakterilerdir.

Günümüzde her gün binlerce insan antibiyotiklere dirençli bakteriler yüzünden hayatını kaybediyor. Daha iki gün önce 20 seneden fazla zamandır kullanılan Zitromax isimli antibiyotiğin ölümcül kalp ritm bozukluklarına sebep olabileceği uyarısı yapıldı.
Kim bilir kaç kişi gerekmediği halde aldığı bu antibiyotik yüzünden hayatını kaybetti?

Oysa bu ilaçlar peynir ekmek gibi rastgele hem doktorlar tarafından yazılıyor hem insanlar tarafından kafalarına göre kullanıyor. Hekimler gelişigüzel ilaç yazmamalı, eczacılar her isteyene ilaç vermemeli ve insanlar da arkadaş tavsiyesi ile veya kafalarına göre ilaç almamalıdır.

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Semih Güngör
Bu mesele aslında hiç gündeme gelmiyor gibi gözüküyor ama bir nevi sağlık sektörünün gizli gündemi…

Bu meseleye sadece hasta doktor eczacı üçgeninde değil bir de devlet tarafından bakmak gerekiyor. Örneğin: Antibiyotiğe ihtiyacı olmayan insanların antiboyitk tedavisine başvurması ve gelip eczaneden hiç ihtiyacı olmadığı halde ilaç alması devlete ek külfiyet getiriyor. Biz ecza tarafı olarak geçmişte antibiyotik isteyen hastaya eğer geçmiş reçetelerinde antibiyotik tedavisi varsa bazı arkadaşlarımız tarafından antibiyotikler veriliyordu. Bu doğru eskiden maalesef böyle bir uygulama vardı; ama biz bunun önüne geçtik. Hem Sağlık Bakanlığı hem de Eczacılar Birliği olarak bunu önlemek için çalışmalar yapıyoruz.

Dipnot Tablet’in özel antibiyotik dosyasını indirmek için tıklayınız…