Antalya’da evrak yakma kavgası

Çarşamba, 2 Nisan 2014 14:48

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’nı resmi olmayan sonuçlara göre de olsa kazanmış gözüken AK Parti adayı Menderes Türel polis eşliğinde belediyeye ait atölyelerin yer aldığı bir şantiyeye gitti. Türel’in bu ziyaretinin nedeni ise belediyeye ait olduğu iddia edilen evrakların burada işçiler tarafından yakıldığının ihbar edilmesiydi.

Evraklar yakılırken şantiyeye gelen polis ekipleri yangını söndürerek belgelerin bir kısmını kurtardı. Yeni seçilen AK Partili başkan Türel evrakların özellikle imar ve bütçe ile ilgili olduğunu ve Mustafa Akaydın yönetimindeki usulsüzlüklerin, yolsuzlukların üstünün kapatılmaya çalışıldığını öne sürdü. Evrakların yok edilmeye çalışılarak bu suçun ispatlandığını da savunan Türel, Akyadın’ın ABD’de okuyan kızının yanına kaçacağını da ileri sürdü.

akaydın2Bu iddiaların üzerinden çok geçmeden CHP’li eski başkan Mustafa Akaydın’dan yanıt geldi. Akaydın olayla ilgili olarak, “Benim belediyede arka odamda büyük çoğunluğu 60 aylık belediye meclis gündemlerinin fotokopileri, proje teklifleri, kitap, broşür gibi lüzumsuz evraklarla doluydu. Türel’e temiz bırakalım diye biz bu evrakların temizlenmesini istedik. Arkadaşlarımızda bunların yakılarak imha edilmesini istemiş. Benim haberim bile yoktu yakılacağından. En iyi imha yöntemi yakma demişler. Ve bu olay gerçekleşmiş” diye konuştu.

Yakılan evrakların arasında önem taşıyan hiçbir belgenin olmadığını savunan Akaydın, “Duydum Menderes oradaymış. Kendisi hepsini incelesin ayıplı tek bir belge bulamaz. Üstelik burası resmi bir kurum, bütün evraklar kayıt altına alınıyor. En ufak bir evrak eksiği varsa belediyede oturur koltuğa inceler. Evrak eksiğini açıklayamayan memura da soruşturma açar” diye konuştu.

Türel’in ‘kızının yanına kaçacak’ iddiasına da yanıt veren Akaydın, “Bunlar ayıp şeyler. Utanmazlık, hazımsızlık yapmasın ben buradayım belediyeyi alacaksa delikanlı gibi alsın. Böyle çamur atarak olmaz bu işler. ‘Kâğıtlarda ıslak imza var’ demiş. Islak imza olması yolsuzluk belgesi anlamına mı gelir? Ayrıca ben salak mıyım yolsuzluk evraklarını neden onlarca işçinin olduğu bir yerde yakayım? Böyle bir şey olsa kır evim var götürürüm oraya başında da durur yakarım. Yolsuzluk belgesi işçiye verilip al yak denir mi? Benim yolsuzluğum yok ki belgesi olsun. Beni yolsuzlukla suçlayanın alnını karışlarım.”