Antalya’da denize iç çamaşırı ile girmek yasaklandı

Çarşamba, 23 Temmuz 2014 12:48

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak’ın, Konyaaltı sahilinde külotla denize girenlere yönelik tepkisi sonrasında Büyükşehir Belediyesi’nce plaja kurallar getirildi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO)’nun geçen ayki meclis toplantısında, Konyaaltı sahilindeki piknikçilere ve çamaşırlarıyla denize girenlere büyük tepki gösteren ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin halka ücretsiz şezlong ve şemsiye hizmeti verdiği Konyaaltı sahilinde yaşananları, “Konyaaltı sahilinde adam gelmiş kilimi sermiş, piknik tüpüyle yemek yapıyor, öbür tarafta biri mangal yapıyor, bir diğeri afedersiniz külotla denize giriyor. Denize girmenin de kentte yaşamanın da kuralları vardır” diye eleştirdi.

 

Tepki sonrası plaj kullanım talimatı

Temmuz ayı meclis toplantısında Konyaaltı sahiline ilişkin tepkilerini hatırlatan Budak, sonrasında bu konuda bazı kriterler belirlenerek, sahilde afiş haline getirildiğini söyledi. Budak, plajı işleten Büyükşehir Belediyesi’ne ait ANET şirketinin ’Plaj Kullanım Talimatı’nı meclis üyeleriyle paylaştı.

 

Çamaşırla girmek yasak

Plaj kullanım talimatında, şezlong ve şemsiye kullanım saatlerinin yanı sıra, plajda piknik yapmanın, mangal veya yanıcı alet kullanmanın, yemek pişirmenin yasak olduğu belirtiliyor. ’Denize mayo harici kıyafetlerle (iç çamaşırı vb.) girmek yasaktır’ maddesinin de yer aldığı talimat, ’Plajda gece konaklamak yasaktır. Halkın kullanımının yoğun olduğu kesimlerde evcil hayvanların denize sokulması yasaktır. Çöpler, plaj yerine çöp bidonlarına atılmalıdır. Güvenliğiniz için tüm plaj 24 saat güvenlik kamerasıyla izlenmektedir’ gibi 12 maddeden oluşuyor. (DHA)