Ankara’da son durum

Cumartesi, 1 Haziran 2013 22:57

ankaraTaksim’deki olayları protesto etmek için Ankara’da Kızılay Meydanı’nda toplanarak Başbakanlığa yürümek isteyen kalabalık, Başbakanlık etrafında önlem alan polislerce durduruldu.

Güvenlik güçlerinin uyarısına rağmen yürüyüşte ısrar eden ve polise taş atan kalabalığa, polis, biber gazı, gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahalenin ardından kalabalık, Atatürk Bulvarı ve Milli Müdafaa Caddesi’nde barikatlar kurdu. Hükümet aleyhine sloganlar atan göstericiler, Milli Müdafaa Caddesi’nde oluşturulan barikatı ateşe verdi. Protestocular, Kızılay Meydanı’nda farklı noktalarda da ateş yaktı. Protestocular, Atatürk Bulvarı’na kurdukları barikatı kendilerine siper ederek, polise kaldırımlardan söktükleri taşları atarken polis gruba gaz bombası ve biber gazıyla müdahaleyi sürdürüyor. Polisin attığı gazdan çok sayıda gösterici ve vatandaş etkilendi. Atılan cisimlerin isabet ettiği 11 polis ile bazı göstericiler yaralandı. Yaralılar ambulanslarla hastaneye götürüldü. Dün ve bugünkü gösterilerde 96 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

TOMA’NIN ALTINDA KALDI

Öğle saatlerinden itibaren Güvenpark civarındaki CHP İl Başkanlığı önünde toplanan grup, çeşitli marşlar söyleyerek, alkış ve ıslıklarla Taksim’deki olayları protestoya başladı.

Polis, Ergenekon ve Balyoz Davası’nda tutuklu yargılanan bazı askerlerin eşleriyle çeşitli siyasi parti üyelerinin de destek verdiği eylemcilere dağılmaları uyarısında bulundu.

Polis dağılmayan gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Bu sırada bir genç de TOMA aracının altında kaldı. Yaralanan genç hastaneye kaldırıldı.

CHP MİLLETVEKİLİ LEVENT GÖK’ÜN ZOR ANLARI

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Kızılay’da yaşanan olaylarda zor anlar yaşadı. Göstericiler ile polisin arasına girerek olayları engellemek isteyen CHP’li Gök’e polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Gazdan etkilendiği görülen Gök, müdahale eden polis ekiplerine çok sert tepki gösterdi. Levent Gök ve beraberindekiler polisin attığı gaz bombalarının kapsüllerini toplayarak yaşanan olaylara tepki gösterdi.

POLİS KIZILAY MEYDANINDAN ÇEKİLDİ

Ankara’da dün akşamdan itibaren Kızılay meydanı çevresinde polis ile göstericiler arasında yaşanan çatışmalar polisin Kızılay meydanından çekilmesi ile son buldu. Polisin çekilmesinin ardından 10 bini aşkın kişi Kızılay Meydanına akın etti.