“Ankara’da bazı belediye şirketlerini gerekirse kapatacağız”

Perşembe, 6 Mart 2014 22:03

Google Türkiye ve Dipnot.tv işbirliği ile gerçekleştirilen Seçmen Sohbetleri’ne Ankara’dan son olarak Cumhuriyet Halk Partisi’nin Büyükşehir Belediyesi Adayı Mansur Yavaş konuk oldu.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Çiğdem Toker’in yönetim şeffaf olacak mı sorusu üzerine Yavaş, “Ankara’da örneğin asfalt ihaleleri var. Belediyede bir memurdan son üç yılda sadece Ankara’da 2 buçuk kattrilyon iş alan bir işadamı ortaya çıkarıldı. Dolayısıyla bunları ortaya koyacağız. Bununla ilgili Danıştay kararları var. İhaleye girerken bir takım ihale yasasında bulunmaması gereken evraklar isteniyor ve Danıştay bunu iptal ediyor. Bunların hepsi masaya yatırılacak ve kent halkının varsa bir kaybı bunlar ortaya çıkarılacak.” dedi.

Ankara’daki spor kulüplerine her türlü desteği vereceklerini belirten Mansur Yavaş Ankaraspor’a destek verecek misiniz sorusuna karşılık olarak ise, “Ankaraspor’a destek vermeyeceğim çünkü orası bir şirket. Melih Bey öyle diyor. Yöneticisi kim bilmiyorum diyor hepsi belediye personeli. Bu şekilde ben belediye görevli şahısların şirket kurup, ki bir sürü de alacakları olduğu söyleniyor nedir kaynağı bilmiyorum, hiç bir şekilde destek vermeyi düşünmüyorum. Ama Ankaraspor bağımsız hale gelirse spor adına kendilerine destek oluruz” şeklinde konuştu.

Ankara’daki finans kaynaklarının nereye gittiklerini takip edeceklerini belirten Mansur Yavaş şöyle konuştu:

Otopark fişi kesiliyor paranın nereye gittiği belli değil. İstanbul’da bu işi İSPARK yapıyor ve 300 milyon liranın üzerinde yılda gelir elde ediyor. Ankara’da bu gelir 100 milyon liradan aşağı olamaz. Bu gelirin hepsi bundan sonra belediyeye gelecek anlaşmalar iptal edilecek. Mesela örnek vereyim ANFA üzerinden ihale edilmiş. ANFA’yı kapatacağım gerekirse ortada sözleşme kalmayacak ve yetkilerini başka şirketlere dağıtacağım. Çünkü 25 yıl üzerinden ANFA’ya ihale edilmiş. Sayıştay bunun da kamu zararına neden olduğunu söyleyerek eleştiriyor.

Yine bununla ilgili hafriyat döküm alanları var. 1 yılda belediye 147 bin lira gelir elde ederken 1 günde dökülen hafriyat 200 bin lira. Melih Bey bunu yalanladı ‘isteyen şahsa veririm’ dedi. Biz de TÜİK’ten rakamları çıkardık ortaya koyduk ki en asgari olarak bir yılda 70 milyon lira geliri var.

Şu anda AnkaPark’ta yapılan bütün ihaleler, ihale yasasına göre yapılmıyor. Tarihi eserlerin yapım onarımı ile ilgili ortaya çıkan kanuna göre yapılıyor. Dolayısıyla davetiye usulü ile yapılıyor. 2 buçuk kattrilyon harcanacak oraya. 2 buçuk kattrilyon harcanacak yeri siz devlet ihale yasası ile kamu ihale yasası ile yapsanız yüzde 30 kırım da yapsa 1 kattrilyon istifadeniz olacak. Siz bunu diğer türlü yaparsanız çok büyük kamu zararına neden olursunuz.