Ankara’da 23 Gezi eylemcisi tutuklandı!

Cumartesi, 22 Haziran 2013 09:37

page_ankarada-23-gezi-eylemcisi-tutuklandi_475180644Gezi Parkı eylemlerini “organize ettikleri” ve “örgüt adına şiddet eylemine katıldıkları” suçlamasıyla mahkemeye sevkedilen 26 kişiden 23′ü tutuklandı.

Başkentte Terörle Mücadele Kanununun 10. maddesiyle görevli cumhuriyet savcılarına ifade veren 26 zanlı, tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi. Nöbetçi mahkeme 26 zanlıdan 23′ünün tutuklanmasına, diğer 3 zanlının ise adli kontrol kapsamında serbest bırakılmasına karar verdi.

Bu arada mahkeme devam ederken rahatsızlanan acil tıp teknisyeni bir zanlı Ankara Adliyesi’ne gelen 112 Acil Sağlık ekiplerince ambulansta tedavi edildi. Duruşmanın devam ettiği sırada adliye dışında toplanan bir grup slogan atarak içerideki arkadaşlarına destek verdi.

Eylemler devam etti

Ankara Kennedy Caddesi’nde barikat kurarak yol kapatmak isteyen gruba polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Taksim Gezi Parkı protestolarına destek vermek isteyen bir grup Kennedy Caddesi’nde barikat kurarak yol kapatmak istedi. Polis, barikat kuran gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahalenin ardından grup ara sokaklara dağıldı. Ara sokaklara kaçan göstericiler ile polis arasında kovalamaca yaşandı. Müdahale sırasında bir göstericinin biber gazından etkilenerek fenalık geçirdiği görüldü.